
Glasbe sveta so spet doma
Glasbe sveta se letos že petindvajsetič po vrsti vračajo na Bled. Pod okriljem Okarina etno festivala je v četrt stoletja na Bledu nastopilo več kot dvesto dvajset zasedb in posameznikov z vseh celin. Jubilejni festival prinaša osemnajst novih priložnosti za glasbeno uživanje.
Včasih je bilo prav zanimivo gledati zakoreninjene Gorenjce, ki so svoje srce sicer počasi, a vendarle, odpirali zvokom in glasbi z drugega konca sveta. Etno glasbi se je preprosto nemogoče upreti, spomine na čudovita okarinska poletja obuja Leo Ličof, pobudnik in vsa leta umetniški vodja, v romantičnem jeziku pa nedvomno oče Okarina etno festivala, ki je v vseh teh letih postal ena neformalnih blejskih institucij. Okarina preprosto ne sme manjkati in ta blejski praznik glasb sveta res nobeno poletje ni izostal, čeprav mu je bila okolica včasih bolj drugič manj naklonjena. In kot dodaja Ličof, brez Zavoda za kulturo Bled, ki je zadnjih osem let prevzel organizacijske niti, festival bržkone ne bi bil tak, kot je.
Letos je Okarina spet tista prava, kaj prava, ko boste prebrali to prilogo, boste le še izbrali med koncerti, ki jih preprosto ne boste želeli zamuditi. Tokrat predstavljamo le nekaj izvajalcev, več o njih je moč izvedeti v programski knjižici oziroma na spletni strani www.festival-okarina.si. Med 18 nastopajočimi tako najdemo vrhunske glasbenike in zasedbe, ki prihajajo iz Slovenije, Hrvaške, Kube, Peruja, Brazilije, Poljske, Reuniona, Sardinije, Vietnama, Irske, ZDA, Španije, Katalonije, Izraela in Portugalske.
Festival se bo letos uradno začel že danes, v petek, 17. julija, ob 20. uri na Blejski promenadi z Blejsko nočjo. Danes se bo predstavila zelo pisana trojica glasbenikov iz Slovenije: prodorni primorski raper Smaal Tokk, neugnana rdečelasa rokerica Neca Falk in glasbena skupina Kontrabant iz Mengša. Po tednu premora se bo festival nadaljeval prihodnji petek, 24. julija, ko bo veliki oder Blejske promenade od 20.30 dalje najprej ogrevala zasedba Mercadonegro z glasbeniki s Kube, Peruja, Brazilije in Kolumbije. Med njihovim koncertom bodo obiskovalci lahko pokazali tudi svoje znanje salse ali pa se bodo v pristnem latino vzdušju naučili prvih korakov. V sredo, 29. julija, bo Blejska promenada zaživela v južnoafriških ritmih skupine Abavuki.
Trije nadaljnji koncerti se bodo selili v čarobni ambient Blejskega gradu. Na treh zaporednih večerih bodo nastopili skupina s Poljske Volosi, tenorji s Sardinije Tenores di Bitti in Frankie Lane ter Paul Kelly z Irske. Avgust bodo odprli duet iz Vietnama Lotus Ensemble in bluesman Big Daddy Wilson iz ZDA.
V nadaljevanju se bo festival spet preselil na Blejsko promenado, ki jo bo najprej preveval prodoren glas hrvaške dive Josipe Lisac, naslednji dan bo zazvenela domača Godba Gorje, sledila bo izvrstna vokalistka s Severne Irske Cara Dillon, nato se bomo spet podali na jug v Španijo z vokalistko Carmen Paris. Zasedba Simangavole prihaja iz francoskega departmaja Reunion, skupina Calima pa iz Katalonije. Zadnja dva dni bosta nastopili dve vokalistki s skupinama, in sicer Ester Rada iz Izraela, na zaključnem večeru pa bo nastopila Gisela Joao s Portugalske. Naj dodamo, da vstopnine za koncerte na Promenadi (zapisano z veliko začetnico, saj ta postaja novo blejsko prizorišče) ni, za koncerte na Blejskem gradu pa šteje plačilo vstopnine za grad. Na letošnjo Okarino pa bo ves čas festivala vabila tudi razstava fotografij na obali blejskega jezera. S štirinajstimi fotografijami na velikem formatu (130 x 100 centimetrov) se predstavlja zadnja leta zvesti fotografski spremljevalec festivala Rok Mučič. Njegovi portreti nastopajočih na lanskoletnem festivalu so odlični, kot se za Okarino spodobi.