Udeleženci tabora poslušajo navodila za pravilno plezanje. / Foto: Tina Dokl

Disciplina in enakopravnost

Slovenska vojska je organizirala že 26. vojaški tabor na Bohinjski Beli. Udeleženci bodo spoznavali najrazličnejše vojaške veščine in tehnike, dobili so tudi pravo vojaško opremo.

Bohinjska Bela – Vsak, ki bi se rad preizkusil v napornih, a zanimivih vojaških veščinah, je dopolnil 18 let starosti in je študent katerekoli smeri, se lahko prijavi na vojaški tabor, ki ga vsako leto v juliju organizira Šola za častnike Slovenske vojske. Na šestindvajsetega po vrsti se je letos uvrstilo 62 na nove izkušnje pripravljenih »učencev«, ki so prejšnji ponedeljek prišli v Maribor v kadetnico, kjer so prevzeli opremo in se nato odpeljali na Bohinjsko Belo. Tukaj bodo skoraj dva tedna spoznavali najrazličnejše vojaške tehnike, od oborožitve, splošnih vojaških predpisov in vojaških zvez do orientacije. Slednjo bodo skupaj s taktiko, napadom in obrambo pobližje spoznali tudi na taborjenju na Počeku.

Po besedah stotnika Dejana Šibilje je namen tabora v tem, da mladi spoznajo delovanje vojske in način dela v njej. Dodal je, da je vojaški delovnik lahko zelo dolg, na urjenju, kot je tudi tabor, dan poteka od sončnega vzhoda do zahoda in marsikdo temu ni kos. Potrebna je dobra fizična pripravljenost, vendar za udeležbo na taboru ta ni tako bistvena, saj namen tabora ni selekcija, pač pa spoznavanje vojaških veščin. Tabor pa je dobra priložnost tudi za čakajoče na šolo za častnike, saj imajo tukaj priložnost spoznati tisto, kar bodo počeli kasneje v času šolanja. Eden izmed takih je tudi Benjamin Najvirt iz Dupelj, ki se je v preteklosti tudi sam udeležil tega tabora. Zdaj ga spremlja z druge strani. Pričakoval je, da bo tako lažje, vendar ni, saj mora zdaj podajati znanje in ga ne le prejemati. Navdušena nad prejetim znanjem pa je tudi ena izmed 21 udeleženk tabora, Eva, ki je na tabor prišla v okviru obvezne prakse na Fakulteti za varnostne vede. Pri taboru so ji najbolj všeč disciplina in razmere, ki so enake za vse. Pravi, da so pred vodilnimi vsi enaki in med njimi ni razlik; če pa kdo rabi pomoč, mu vedno radi pomagajo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 17. julij 2007 / 07:00

Na Gorenjskem 45 zlatih maturantov

Kranj - Dijaki slovenskih srednjih šol so včeraj izvedeli težko pričakovane rezultate letošnje mature. Na spomladanski rok se je prijavilo 8256 kandidatov, uspešnih pa jih je bil...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 16. januar 2008 / 07:00

Rop v Jeko-inu na Jesenicah

Jesenice - Danes popoldne so oropali Jeko-in na Jesenicah. Kot so sporočili s Policijske uprave Kranj, je neznani storilec ob 16.50 vstopil v poslovne prostore podjetja Jeko-in na Cesti ma...

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 16. januar 2008 / 07:00

Nova pravila za taksiste

Za opravljanje taksi prevozov z avtomobili občina Cerklje na Gorenjskem po novem zahteva pridobitev dovoljenja in plačilo 240 evrov takse. Taksisti na brniškem letališču tega še niso storili.

Škofja Loka / sreda, 16. januar 2008 / 07:00

Nasprotujejo lokaciji čistilne naprave

Na javni obravnavi prostorskega načrta za komunalno ureditev naselij Godešič, Reteče in Gorenja vas-Reteče je bilo največ nasprotovanj glede lokacije čistilne naprave, ki bo v Gorenji vasi.

Prosti čas / sreda, 16. januar 2008 / 07:00

Razvedrilna Slovenija

V Razvedrilnem programu TV Slovenija so si pri oblikovanju programske ponudbe letos zastavili cilj zapolniti "vikend prime time" termine z gledanimi, vendar nacionalni televiziji primernimi razvedriln...

Prosti čas / sreda, 16. januar 2008 / 07:00

V spomin Miku Sossu

Dolgoletni Avsenikov basist je svojo barko, s katero je jadral po Jadranu, imenoval po najbolj znani Avsenikovi skladbi Golica.