Ziherla razrešili z vrha Eko sklada
Razrešenemu direktorju Eko sklada Milenku Ziherlu očitajo prepočasno obdelavo prispelih vlog, več kršitev in skrhane odnose z zaposlenimi.
Kranj – Vlada je v petek na dopisni seji na predlog nadzornega sveta Eko sklada zaradi neizpolnjevanja obveznosti, ki mu jih nalagajo zakon in akt o ustanovitvi Eko sklada ter njegova pogodba o zaposlitvi, razrešila direktorja slovenskega okoljskega javnega sklada Milenka Ziherla. »Pri spremljanju dela Eko sklada je nadzorni svet ugotovil, da prihaja v delovnih procesih do motenj, in sicer do zaostankov pri obdelavi prispelih vlog, pristojne institucije so ugotovile več kršitev, medsebojni odnosi med zaposlenimi in vodstvom niso bili na nivoju, ki bi dolgoročno omogočal učinkovito delo,« so glavne razloge za predlagano razrešitev pojasnili nadzorniki Eko sklada, njihova predsednica Tanja Bolte z ministrstva za okolje in prostor pa je ob tem poudarila, da bodo nadzorniki naredili vse, da bo poslovanje Eko sklada potekalo nemoteno in da bo obravnava prispelih vlog ena od prioritetnih nalog sklada. Do imenovanja novega direktorja oz. za največ 90 dni bo sklad začasno vodil njegov nadzornik Hinko Šolinc.
Milenko Ziherl, sicer nekdanji državni poslanec SDS iz Škofje Loke, je za Gorenjski glas odgovornost za navedene očitke kategorično zavrnil in napovedal, da se bo na sklep o razrešitvi pritožil, takoj ko bo pridobil zapisnik zadnje seje nadzornega sveta in se seznanil, kaj mu sploh očitajo. »Nadzorni svet mi je kratil pravico, saj so mi prepovedali, da bi na seji sodeloval in se opredelil do očitkov. Za nameček so mi takoj odredili čakanje na domu, v desetih minutah sem moral vse pospraviti, prekinili so mi oddaljen dostop do informacijskega sistema in baz sklada, čeprav vlada razrešitve tedaj sploh še ni potrdila,« je pojasnil.
O očitkih zaradi skrhanih odnosov med zaposlenimi in njim je Ziherl dejal, da se je od trenutno 38 zaposlenih z 32, ki so bili pripravljeni delati, odlično razumel. »Ti so sedaj šokirani ob zadnjih dogodkih. Očitno v skladu zmaguje manjšinska struja,« je ugotavljal. Glede prepočasne obdelave vlog pa je povedal, da so to težavo v Eko skladu zaznali že lani, kar so začeli reševati z uvedbo nekaterih ukrepov, ki pa so bili pri manjšini zaposlenih slabo sprejeti, zato se je po njegovem lani pojavila zanj žaljiva in škodljiva anonimka, ki jo bo sedaj tudi predal policiji. »Tedaj smo odpustili tudi delavko, ki je za potrebe anonimke nepooblaščeno kopirala dokumente sklada. Takoj zatem je šest zaposlenih ustanovilo sindikat in odpuščeno delavko postavilo za svojo zaupnico,« je razložil. Kot je dodal, je z zadnjimi ukrepi, med drugim tudi s striktno izterjavo danih posojil, očitno moral ogroziti še koga drugega, zato je tudi prišlo do razrešitve.
»Za zapoznelo reševanje vlog, ki je sicer po mojem mnenju potekalo, kolikor hitro je bilo možno, je še več razlogov, na katere Eko sklad ni mel vpliva. Javni pozivi so letos izšli prepozno, kar je izključna krivda ministrstev za okolje in infrastrukturo. Poleg tega so bili prvi obrazci za vloge pomanjkljivi in je bilo treba pripraviti nove, nagajal nam je tudi informacijski sistem, zaradi napake so se vloge napačno izpisovale. Edino, kar pa me skrbi, je počasno reševanje vlog za večstanovanjske objekte, prejeli smo jih kar 700, zato smo delavcu, ki je lani te vloge sam reševal, v pomoč dodelili še enega zaposlenega, kar pa je še vedno premalo. Tu se pozna kadrovska stiska sklada,« je še dejal Ziherl.