Sonca s slikarskih platen
V preddverju kranjske območne enote Zavarovalnice Triglav je na ogled razstava del iz cikla Sonca akademskega slikarja Darka Slavca.
Osrednja avla kranjske območne enote Zavarovalnice Triglav je eno redkih razstavišč zunaj za razstavno dejavnost specializiranih ustanov, ki dva- do trikrat na leto gosti kvalitetne slovenske likovne ustvarjalce. Tokrat so na ogled dela akademskega slikarja in likovnega teoretika srednje generacije Darka Slavca. Potem ko je v septembru v Koroški galeriji v Slovenj Gradcu imel pregledno razstavo, se Slavec v Kranju tokrat predstavlja s ciklom Sonca. Prav sonce je v zadnjih letih v središču slikarjeve pozornosti. Kot je povedal Slavec, se ravna po Kantovi misli o vzvišeni noči in občudovanem zvezdnem nebu nad njim, medtem ko je moralni zakon tisti, ki je v njem. Slavec občuduje, kar je nad njim, hkrati pa je cikel Sonca organiziral v smeri lastnega likovnega razvoja. »V ciklu Sonca nastajajo »bližnji posnetki« sonc in njihovega ekvivalenta – očesne šarenice in zenice,« je k razstavi povedala umetnostna zgodovinarka Milena Zlatar in dodala, da naslikana sonca postajajo na platno prenesena barvna snovnost, ki jo oživljajo avtorjeve intuitivne geste s čopičem.
Tudi Slavec sam govori o neskončnem številu zvezd – sonc v našem kozmičnem prostoru. »Njihov življenjski razvoj je barvno in velikostno značilen, saj so mlada sonca modra in bela, srednjih let rumena, starejših let pa oranžna in rdeča ter napihnjena,« razmišlja Slavec in dodaja, da seveda obstajajo tudi druge barve sonc in z njimi dodaten kaleidoskop barvitosti in individualnih značilnosti vsakega sonca posebej. Darko Slavec, letošnji jubilant, šestdesetletnik, je študiral slikarstvo na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost, kjer je končal tudi grafično specialko. Do sedaj je pripravil 142 samostojnih razstav in sodeloval na 144 skupinskih razstavah tako doma kot v tujini. Leta 1990 je bil soustanovitelj Visoke strokovne šole za risanje in slikanje v Ljubljani, kjer je do lanskega leta tudi predaval, zdaj pa je zaposlen kot redni profesor na Katedri za oblikovanje tekstilij in oblačil na Naravoslovno tehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Razstava v Kranju bo na ogled do 12. januarja prihodnje leto.