Smrt in umiranje morata postati sestavni del življenja, poudarjajo v društvu Hospic. / Foto: Gorazd Kavčič

Dve desetletji hospica

»Ko stopiš v hišo k umirajočemu, moraš biti čisto majhen in brez nasvetov. Tam smo zato, da poslušamo in razbremenimo družino.«

Lani je v hiši Hospica v Ljubljani umrlo deset Gorenjcev, gorenjski prostovoljci so ob tem spremljali 25 umirajočih in njihovih svojcev.

Radovljica – Slovensko društvo hospic letos praznuje dvajsetletnico neprekinjenega delovanja, tudi njegov gorenjski del, ki ga v zadnjih letih vodi Mira Stušek. »Naše poslanstvo je sočutna, celostna oskrba umirajočih in njihovih svojcev na domu ali v Hiši hospica in se po smrti nadaljuje s podporo žalujočim otrokom, mladostnikom in odraslim. Že dvajset let si v osmih odborih po Sloveniji prizadevamo za detabuizacijo smrti in za bolj človeški odnos do umiranja in žalovanja v slovenski družbi. Smrt je naraven zaključek življenja in s svojimi programi se zavzemamo za to, da ljudje ne bi umirali sami in ne bi bili v strahu pred hudim trpljenjem in smrtjo,« poudarjajo.

V gorenjskem odboru trenutno deluje osem prostovoljk, od letos je v društvu zaposlena tudi koordinatorica, socialna delavka, ki spremlja in usmerja njihovo delo, ter še ena delavka, zaposlena prek programa javnih del.

»V hišo – po navadi nas ljudje pokličejo po nasvetu zdravnika ali patronažne sestre – najprej vstopi koordinatorica, ki se dogovori, kako bodo obiski potekali. Nato pride prostovoljka, ki je izšolana za spremljanje umirajočih,« način dela društva pojasnjuje Mira Stušek. »Prostovoljec mora biti predvsem sočuten, znati poslušati. Ko stopiš v hišo k umirajočemu, moraš biti čisto majhen in brez želje, da bi delil nasvete. Tam smo zato, da poslušamo in razbremenimo družino. Seveda tudi kje kaj poprimemo, čeprav poudarjamo, da nismo negovalci. Zelo pogosto kot tujci, ki pridemo v hišo, nekako razelektrimo ozračje, ki je v času, ko je družina z bolnim in umirajočim pogosto zelo obremenjena, pogosto izjemno napeto. A občutek, ko pomagaš, da umirajočemu v tistih težkih trenutkih ni treba oditi od doma, je prav poseben, lep. Veste, večina ljudi si želi umreti doma, v svoji postelji.«

Nekateri od tistih, ki vendarle ne morejo ostati v domačem okolju, odide v Hišo hospica. Lani je šlo tja z Gorenjskega deset ljudi, prostovoljke pa so ob koncih tedna pomagale s prostovoljnim delom. »Tam je umirajoči deležen celostne oskrbe, od medicinske, socialne in psihološke, prav tako njegova družina. V Hiši hospic je prostor za vse, tudi za otroke.«

Prav slednjim v hospicu posvečajo posebno pozornost, sploh v času po smrti svojca. »Smrt je za vse, zlasti za otroke, velika skrivnost. In prijateljica ne ve, kako je, če ti umre mama, brat, sestra ... zato organiziramo tabore za žalujoče otroke, kjer se srečujejo, morda izmenjajo kakšno izkušnjo in se predvsem zavedajo, da niso sami z bolečo izkušnjo izgube bližnjega.«

Društvo hospic veliko pozornosti posveča tudi na detabuizaciji smrti. »Smrt in umiranje sta sestavni del življenja. Lažje ju bomo sprejeli, če se soočimo s tem, da bomo enkrat tudi sami v tej situaciji – mi ali svojci. In da si je takrat treba vzeti čas. Mi, prostovoljci z znanjem in izkušnjami, pa bomo tu, ko nas boste potrebovali.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 16. maj 2016 / 10:35

Razstava umetniške keramike

Kranj – V četrtek, 19. maja, ob 20. uri bo v Galeriji Pungert odprtje razstave avtorjev umetniške keramike Barbe Štembergar Zupan in Nika Zupana ter fotografa Mitja Ličarja. Ko se radost ustvarjanj...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 22. marec 2021 / 22:53

Pogrešanega štirinajstletnika našli

Kranj – Policija je preklicala iskanje štirinajstletnika z območja Kranja, ki so ga starši pogrešali od 12.30, ko so ga nazadnje videli v Stražišču. Pogrešanega so že našli, z njim pa je vse v redu...

Domžale / ponedeljek, 22. marec 2021 / 17:03

Priznanje Centru za zaščito in reševanje

Poklicni gasilci Centra za zaščito in reševanje Domžale so prejeli spominsko plaketo za požrtvovalnost v boju proti covidu-19.

Škofja Loka / ponedeljek, 22. marec 2021 / 17:02

Na pol poti o strategiji

Strategija razvoja občine Škofja Loka do leta 2025, ki jo je občina sprejela leta 2014, je že na polovici izvajanja, o doseženih in nedoseženih ciljih pa so ob vmesnem poročilu na marčevski seji spreg...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. marec 2021 / 17:01

Lushnine lesene glamping hišice

Ekipa dveh arhitektov in strokovnjaka za marketing je zasnovala zagonsko podjetje Lushna, ki na Jesenicah izdeluje lesene glamping hišice. Naročnikom po vsem svetu, zlasti v ZDA, pa ponujajo tudi celo...

Gorenjska / ponedeljek, 22. marec 2021 / 16:56

V tekočem pregledu so še tri cepiva

Zaživela je spletna stran cepimose.si, na kateri Nacionalni inštitut za javno zdravje predstavlja aktualne informacije in podatke o cepljenju proti covidu-19 v Sloveniji. Evropska agencija za zdravila...