Brigita Oblak

Darila, ki pustijo pečat

Kaj za vraga naj kupim za darilo? je Brigita Oblak iz Gorenje vasi naslovila svojo prvo knjigo, v kateri je zbrala več kot tristo zabavnih idej in zgodb, s pomočjo katerih bo vsak lahko izbral »najboljše darilo«.

»Z obdarovanjem se srečujemo v povprečju vsak mesec in je hočeš nočeš del našega življenja. Obdarovanje je brez dvoma ena najlepših gest. Žal pa je marsikomu postalo breme in stres,« ugotavlja Brigita Oblak, avtorica priročnika, ki odpira nov pogled na obdarovanje. Pri njej je namreč popolnoma drugače, pravi, sama neizmerno uživa, ko si »kodra« možgane z vsemi mogočimi idejami ter išče pravo kemijo med darilom in obdarovancem, na koncu pa zaveže še šaljivo in smiselno »pentlco vrh škatle«. Knjiga in spletna stran Pentlca vrh škatle sta zato po njenem prišli ravno zato, da bi v ljudeh zbudili otroško razigranost, ko z darilom v rokah čakamo, da se vrata odpro, in jim pomagala pričarati zmagovalni občutek ob podarjanju.

V knjigo je Brigita Oblak, sicer profesorica matematike, prelila svoj način življenja in obdarovanja. V njej je zbrala več kot tristo idej za »najboljša darila«, ki jih je združila v 33 tem. »Poskušala sem izluščiti splošne teme, v katerih bi večina ljudi našla svojega obdarovanca,« je pojasnila Brigita Oblak. Med njimi tako najdemo ljubitelje knjig, križank ali glasbe, čokoholike, hribolazce, upokojence, športnike, mlade očke, »hudo živino« in še marsikoga, darila pa je razdelila tudi po letnih časih, na kar se lahko oprejo tudi tisti, ki obdarovanca mogoče ne poznajo najbolje. Poleg tega, kaj kupiti, knjiga odkriva tudi, kako podariti. Unikatne kombinacije izdelkov je namreč opremila s humornimi citati, s katerimi je mogoče darilo zaokrožiti v celovito in zabavno zgodbo. »Nasmejan obdarovanec je najlepša zahvala in potrditev,« je prepričana Brigita Oblak, ki meni, da tako tudi povsem vsakdanje darilo dobi pomen in težo.

V knjigi se je osredotočila predvsem na darila, ki jih je mogoče kupiti. »Kar nekaj je že namreč knjig, ki ponujajo ideje za 'naredi sam' darila. A žal se nas večina na darilo spomni v zadnji minuti.« Sama pazi, da je darilo praktično, uporabno, kajti »praholovcev«, razen izjem, nihče ni ravno vesel. »Vzemite si čas in pomislite, kaj ta oseba rada počne, česa se veseli, s čim se ukvarja v prostem času, kaj je v zadnjem času doživela, dosegla ...« Pri obdarovanju se je mogoče osredotočiti tudi zgolj na to, v katerem življenjskem obdobju je obdarovanec oziroma v kateri regiji ali celo državi živi. »Izbiro darila lahko pogojuje tudi letni čas, v katerem je praznovanje. Bistveno je le, da ste dober poslušalec, kajti veliko idej povedo ljudje kar sami, le poslušati jih je treba in imeti 'ušpičena' ušesa za podrobnosti.«

V zadnjem času, pravi Brigita Oblak, ljudje najraje podarjajo denar ali darilne bone. »A tudi denar, ki je včasih neizogibno darilo, je mogoče podariti na drugačen način. Vendar so prav pri podarjanju denarja ljudje tako neizvirni,« obžaluje in dodaja, da tudi denar lahko »zapakiramo« v zgodbo, če ga povežemo s šalami, pregovori, reki ... »Vsi poznamo izrek, da ima nekdo polne žepe denarja, in to lahko izkoristimo pri obdarovanju. Kupimo hlače in žepe napolnimo z denarjem,« je le eden od Brigitinih predlogov, kako biti inovativen pri podarjanju denarja. Glavno se ji zdi, da pri obdarovanju povežemo namen in izdelek. Copati s srčki so tako lahko le še eno kičasto darilo, nekaj povsem drugega pa je, če zraven pripišemo: »Da te bo moja ljubezen spremljala na vsakem koraku.« Tudi komplet šala in rokavic je lahko povsem vsakdanje darilo, a ne za tistega, ki bo zraven prebral: »Za tople besede in tople objeme/dotike.« Tako obdarovanec dobi občutek, da je res namenjeno njemu osebno, in ni videti, kot da si to vzel s prve police v trgovini. »Pa čeprav je marsikdaj mogoče tudi to res,« se prisrčno nasmeje Brigita Oblak, ki že snuje novo knjigo, ki bo tokrat posvečena obdarovanju otrok. »Tudi pri tem so danes starši pogosto čisto brez idej,« namreč ugotavlja. Mogoče pa bo z njenimi idejami staršem vendarle uspelo, da se bodo otroci znova tako prisrčno razveselili daril, kot se jih znajo le oni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 17. maj 2008 / 07:00

Dopolnilno hormonsko zdravljenje pri raku na prostati

Tudi pri raku na prostati, ki je drugi najpogostejši rak pri moških nad 50 let in za katerim na leto v Sloveniji zboli kar 700 bolnikov, opažajo, da njegova incidenca še kar narašča. Zato je dobr...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Baltič ni več trener blejskih odbojkarjev

Iz vodstva moštva ACH Volley so danes sporočili, da so prekinili sodelovanje z dosedanjim glavnim trenerjem ekipe Dragutinom Baltičem.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Po gradu smo se otroci vozili s kolesi

Franc Kersnik z Brda pri Lukovici, najstarejši še živeči vnuk pisatelja Janka Kersnika in lastnik gradu Brdo, jutri praznuje svoj devetdeseti rojstni dan.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Ni se nam več treba boriti golih rok

Obrambni minister Karl Erjavec te dni v okviru predsedovanja Slovenije Evropski uniji na Brdu gosti kolege ministre evropskih držav.

Splošno / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Vprašanja in pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Tako na Kosovu kot na Koroškem

Zdi se, da si v tem težkem času za Srbe med Slovenci skoraj nihče ne postavlja vprašanja (vsaj na glas ne), ki je več kot na mestu: jim lahko ob izgubi Kosova pomagamo še drugače, kot da jim (s figo v...