
Srečali so se po štiridesetih letih
Vransko je pred časom gostilo prvo srečanje Slovencev, ki so pred štiridesetimi leti končali s služenjem vojaškega roka v nekdanji Šoli za rezervne častnike v Beogradu. V 47. generaciji se je iz Slovenije šolalo devetindvajset »pitomcev«.
Srečanje je bilo v znanem gostišču Grof na Vranskem, prišlo pa se je kar nekaj 'fantov', ki so končali služenje vojaškega roka v nekdanji Šoli za rezervne častnike v Beogradu (ŠROV).
Na služenje so prišli konec meseca januarja 1974. Sledilo je sedem mesecev šolanja. Izhode so jim popestrili tudi obiski njim dragih oseb, takrat še večinoma deklet. Po končanem služenju se jih je v nekaj mesecih poročilo pet, danes pa je večina 'vojakov' že upokojenih in tudi že štirideset let poročenih. Nekaj med njimi pa jih je ostalo samskih.
Prvega srečanja na Vranskem se je udeležilo devetnajst od devetindvajset Slovencev iz 47. generacije ter štirinajst njihovih družinskih članov. Kot je povedal eden glavnih organizatorjev Milan Rejec, je glavno poslanstvo druženje in obujanje spominov na dneve, ki so jih preživeli v Beogradu, kjer se je v šoli za rezervne častnike šolalo devetindvajset 'pitomcev' iz Slovenije.
Na srečanju so se tako spominjali takratnih časov, tudi ko so šli v 'prekomando', ko so kaj ušpičili.
Ljubljančan Danilo Sterle je po končanem služenju vojaškega roka ostal v stikih z vojaki iz Srbije, kolegu Dejanu Laziću je bil celo poročna priča. Iz Ptuja je prišel v vojsko zelo dober radioamater. Na raznih tekmovanjih je pobiral nagrade, dodatno znanje pa si je Ptujčan Lojze Nadižar pridobil na šoli za rezervne častnike. Ivan Nadižar iz Maribora je bil zadovoljen s ponudbo trgovine, ki je bila v podhodih odprta 24 ur na dan. Ko je bila 'plača', so vojaki določili enega, ki je odšel v mesto po pijačo. Veselje v sobi je nato trajalo do zgodnjih jutranjih ur. Zvonko Cvek iz okolice Kamnika še vedno vzdržuje stik z Draganom Teslom iz Beograda. Sploh ga povabijo v goste, ko imajo kakšno družinsko praznovanje. Dušan Petek iz Komende je v 'penziji', po štiri ure pa še dela v družinskem podjetju. Rad kolesari, hodi v hribe, pazi na vnuke, poleti pa srfa na morju. Tomo Burazin iz Radovljice prosti čas posveča rekreaciji, še posebej teku na smučeh. Štefan Bertoncelj pa je bil navdušen, da je prišlo po štiridesetih letih do srečanja, ki je obrodilo toliko prijetnega klepeta. Marjan Koren iz Slovenske Bistrice je že pet let upokojen, največ prostega časa nameni nabiranju gob. Metod Grah iz okolice Murske Sobote je priden kot mravlja. Do upokojitve mu manjka še nekaj let. Sedaj je tudi lastnik Term Vivat. Ciril Mravle, doma iz Brezovice, je človek presežkov, ki z nasmehom in vedrino premaguje izzive življenja. Zanj pravijo, da je vsestranski - je poliglot, inženir, oče, dedek, prijatelj, inovator, pisatelj in predvsem vizionar. Poslušati Cirila je bilo, kot gledati baletno predstavo. Srečanje v veselem vzdušju je minilo prehitro, zato smo sklenili, da se že prihodnje leto spet srečamo.