Slednjič sprejeli komunalni prispevek
Občinski svet v Škofji Loki je izglasoval odlok o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka.
Škofja Loka – Odlok, ki javnost razburja že leto dni, so občinski svetniki v Škofji Loki potrdili s 16 glasovi proti enajstim, svetniki so o njem glasovali poimensko, tokrat brez navzočnosti občanov, ki so ob preteklih obravnavah odloka v velikem številu spremljali občinske seje. Pred lokalnimi volitvami lani so odloku glasno nasprotovali v civilni iniciativi za pravičen komunalni prispevek, v sedanjem občinskem svetu ga zavračajo opozicijske stranke, med katerimi je tudi iz civilne pobude nastala Komunalno-ekološka lista (KEL). Zatrjujejo namreč, da je komunalni prispevek previsok, neprimerljiv z drugimi občinami in tudi v neskladju s predpisi. Zato so nanj vložili ducat amandmajev, od katerih pa sta bila sprejeta le dva.
Z utemeljitvijo, da je nezakonito, so zavrnili predlagano dopolnilo stranke SLS, ki vsebuje 60-odstotno olajšavo za lastnike stavb, ki so imeli do sedaj lastne sisteme odvajanja in čiščenja odpadnih voda in se priključujejo na javno kanalizacijsko omrežje. Z dopolnilom bi po mnenju predlagateljev zagotovili enako obravnavo obstoječih lastnikov z novograditelji. Slednjim namreč ni bilo treba vlagati v gradnjo greznic in tudi okoljske dajatve so zanje občutno nižje kot za obstoječe lastnike stavb. Za takšno olajšavo so se odločili v nekaterih drugih občinah, tudi v sosednji kranjski. Pač pa so svetniki pritrdili dvema amandmajema Iniciative za demokratični socializem. Občina namreč obljublja, da bo pogoje plačevanja določil poseben pravilnik, ki ga nameravajo sprejeti jeseni. Dopolnili zahtevata, da se za priključitev na kanalizacijo občanom omogoči dolgoročno brezobrestno obročno odplačevanje komunalnega prispevka in da se odmera po odloku začne izvajati šele po sprejemu tega pravilnika. Zavrnili pa so predlog, da bi bi tistim, ki živijo pod pragom tveganja revščine, omogočili tako odplačevanje, da mesečni znesek plačila ne bi presegal 20 evrov.
Z večino glasov so zavrnili tudi vse druge amandmaje, ki so jih predlagale NSi, SMC in KEL. Po ugotovitvi, da je odlok sprejet, je svetnica Mateja Podlogar (KEL) županu Mihu Ješetu predlagala, naj odlok zadrži. Tega ne namerava storiti, prav tako ne sklicati izredne seje, ki bi se ukvarjala z domnevnimi nepravilnostmi pri sprejemanju komunalnega odloka, zato opozicijski svetniki napovedujejo, da bodo to storili sami.