
Sodnica rabi pomoč izvedenca
Na sojenju v zadevi sporne poravnave med Mestno občino Kranj in Stanovanjsko zadrugo Kranj se je po predstavitvi vseh predvidenih dokazov sodnica odločila, da angažira še izvedenca finančne stroke.
Kranj – Sojenje predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Franciju Teranu in nekdanjemu odvetniku Kristjanu Gnilšaku, prvega kranjsko tožilstvo obtožuje zlorabe položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, drugega pa pomoči pri kaznivem dejanju, se bo nadaljevalo jeseni. Na petkovi glavni obravnavi je sicer že vse kazalo, da bosta tožilstvo in obramba pristopila h končnima besedama, saj sta izčrpala vse dokazne predloge, a se je sodnica Marjeta Dvornik odločila, da sama angažira sodnega izvedenca finančne stroke, ki bo sodišču pomagal razjasniti nekatere nejasnosti. Kot je znano, je obtožba povezana s poravnavo med Mestno občino Kranj in Stanovanjsko zadrugo Gorenjske v novembru 2010, ki jo je tedanji kranjski župan Mohor Bogataj le nekaj dni po imenovanju sklenil s Francijem Teranom, denar pa je bil nakazan na fiduciran račun Kristijana Gnilšaka, ki je zastopal Zadrugo in je že pred tem odkupil vse njene terjatve, v tistem času pa je bil tudi županov svetovalec. Vse odtlej se zastavlja vprašanje, za kaj se je porabil denar iz poravnave.
»Obramba s strokovnimi mnenji dokazuje, da naj Stanovanjski zadrugi Gorenjske z dejanji obtoženih ne bi nastala nobena premoženjska škoda, ki jo tožilstvo dokazuje v višini 544 tisoč evrov. Za preveritev tega ključnega znaka kaznivega dejanja sem se odločila za imenovanje izvedenca finančne stroke, ki bo pregledal vso dokumentacijo in odgovoril na vprašanje, ali je Zadrugi dejansko nastala kakšna škoda, in če je – v kakšni višini. Menim, da sama brez strokovne pomoči izvedenca pravilnega odgovora na to vprašanje ne najdem,« je razložila sodnica.
Na petkovi obravnavi je sicer drugoobtoženi Gnilšak zaradi spremenjene obtožbe dopolnil svoj zagovor, v katerem je nanizal več mnenj priznanih pravnih in ekonomskih strokovnjakov, ki govore o tem, da ravnanje obtoženih ni bilo kaznivo. »Ni dokazov, da je odvetnik s temi sredstvi razpolagal kot s svojimi sredstvi. Z njimi je razpolagal točno v skladu s svojimi pogodbami in v imenu Stanovanjske zadruge Gorenjske,« tako piše v enem od predstavljenih mnenj.
Kranjska tožilka Vesna Primožič je v začetku maja sodišče seznanila, da je iz obtožnice umaknila prvotni obtožni očitek Gnilšaku, da je storil kaznivo dejanje izneverjanja, ker naj bi upnike Stanovanjske zadruge Gorenjske oškodoval za 620 tisoč evrov. Tožilka po novem Terana obtožuje le še storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, Gnilšaka pa pomoči pri kaznivem dejanju, s katerim naj bi si Gnilšak protipravno pridobil 544 tisoč evrov premoženjske koristi. Ker je kaznivo dejanje okvalificirala strožje, jima sedaj grozi od enega do osem let zapora, pred modifikacijo obtožnice pa do pet let zapora.