
Srečujmo se pod senčniki
Pobudo za srečevanje pod senčniki in izogibanje sončnim žarkom so ta teden na Dnevu zaščite pred soncem predstavili tudi v Kranju, tako dermatologinjam kot Sabini Gosenca, ki jo je pred leti presenetil maligni melanom, pa so na srečanju pod senčnikom na Slovenskem trgu prisluhnili številni mimoidoči.
Kranj – »Letos novembra bo dvanajst let, odkar so mi postavili diagnozo melanom. Sredi hrbta sem imela znamenje, ki je spremenilo barvo in obliko. Znamenje sem si hotela odstraniti in ko so ga dali v preiskavo, so izvidi pokazali, da je znamenje maligno. Takrat sem se vprašala, kaj pomeni za moje življenje, in po operaciji, ki sem jo imela za petindvajseti rojstni dan, se mi je precej spremenilo življenje. Imela sem sicer srečo, ker smo znamenje hitro odkrili in dodatno zdravljenje ni bilo potrebno. Sedaj vsako leto redno hodim na kontrole,« je svojo zgodbo zbranim predstavila Sabina Gosenca, čeprav je precej teme polti in temnolasa, tudi solarij je do petindvajsetega leta obiskala le dvakrat. Je pa rada igrala odbojko na mivki in bila veliko na soncu. Po bolezni se ji je življenje precej spremenilo, izogiba se soncu, če se ne more, se zaščiti z oblačili in kremami z visokim faktorjem, pazi na prehrano in se izogiba stresu.
»Dokazano je, da je sončenje nevarno. Ne le za melanom, pušča lahko tudi druge neprijetne posledice. Od tega, da se koža hitreje stara, pojavijo se temne lise, prav tako lahko dobimo sončne opekline,« je povedala dermatologinja Tanja Ručigaj in dodala, da se največ melanomov odkrije pri pacientih med dvajsetim in štiridesetim letom starosti.
»Sončenje, katerega namen je zgolj porjavitev, je nesmiselno. Morda je res lepo videti, vendar se koža bistveno hitreje stara. Če pa že gremo na sonce, je treba paziti, da to ni sredi dneva in da se dobro namažemo s kremo z visokim zaščitnim faktorjem,« je poudarila dermatologinja Andreja Stanonik, Lina Virnik Kovač pa je dodala, da je sicer D-vitamin, ki ga dobimo na soncu, pomemben za naše kosti, vendar zadošča deset minut sprehoda po blagem soncu na dan. »Poleg tega lahko zadosti vitamina D, zlasti pozimi, dobimo s hrano,« je povedala Lina Virnik Kovač, dermatologinje pa so nato odgovarjale tudi na vprašanja mimoidočih vseh starosti.
»Ko gremo na dopust in smo na soncu, je treba zaščito obnavljati vsaki dve uri, prav tako, ko pridemo iz vode. Posebno pozorni moramo biti na izpostavljene dele telesa, zadnji del vratu, ušesa, del lasišča, kjer nimamo las, in na dekolte. V prvi vrsti pa velja pravilo sence,« je v imenu pokrovitelja Dneva zaščite pred soncem povedala predstavnica Eucerina Mojca Dobrovoljc.