Arhivi – zakladnice spomina, Arhiv Republike Slovenije, Ljubljana, 2014, 408 strani, 58 evrov, www.arhiv.gov.si

Arhivi – zakladnice spomina

»V letu 1749 sta se na zatožni klopi hrastovškega deželskega sodišča znašla podložnika Peter Vambek in Anton Gabrovec. Obtožena sta bila homoseksualnosti (crimine sodomiae), torej prekrška, za katerega je bila zagrožena smrtna kazen. Še najbolj obremenjujoče zanju je bilo pričanje sedemdesetletne Katarine Verlič. Ostarela ženica je dejala, da je nekega popoldneva prišel k njej domov v Viničko vas vinjeni Vambek, kjer je s pri njej nastanjenim podnajemnikom Antonom Gabrovcem dalje popival. Ko se je znočilo, ga je povabil k sebi v klet, a mu Katarina tega ni dovolila. Zato se je odločil, da prespi pri njej. Prenočišče si je uredil na slami, medtem ko je Gabrovec odšel spat v svojo 'posteljo' oziroma na klop krušne peči. Katarina, ki je skupaj z neko Vizmanko spala v sosednji sobi, je čez nekaj časa zaslišala, da se je Gabrovec ulegel k Vambeku, nato pa je sledilo neobičajno premikanje in Vambekov komentar, da je ena rit taka kot druge oziroma da je ena rit vredna druge. Zbudila je Vizmanko, ki je Vambeka povprašala, ali mu je hladno. Ta ji je odgovoril, da mu ni ne hladno in ne toplo. Po tem se moška nista več oglašala. Ker ženicama nočno dogajanje ni dalo miru, je Vizmanka, potem ko je Vambek zjutraj odšel, Gabrovca vprašala, kaj sta imela. Sprva se je sicer izmikal odgovoru, a je zaradi pritiskov naposled odgovoril, da so 'stara kljuseta' tudi ljudje …«

Tako beremo v komentarju dokumenta, ki ga hrani Zgodovinski arhiv na Ptuju: sodbo deželskega sodišča na gradu Hrastovec. »Obtoženca, šestdesetletni Peter Vambek in petinpetdesetletni Anton Gabrovec, sta bila na koncu sojenja spoznana za kriva. Obsojena sta bila na smrt, in to kakšno! Najprej so ju z mečem obglavili, telesa in glavi sežgali na grmadi, njun pepel pa raztrosili po zraku. Sodba na pričujočem dokumentu je zapisana tako v nemškem kot tudi v slovenskem jeziku. Pomembna in posebna je vsaj z dveh vidikov. Je ena redkih sodb in najstarejša znana sodba sploh iz obdobja do konca zgodnjega novega veka, ki je zapisana v slovenskem jeziku, posebno težo pa da dokumentu vsekakor tudi narava prekrška in posledično ostra izrečena kazen.« Dokument je komentiral arhivist Dejan Zadravec in je eden od mnogih v monumentalni knjigi, ki jo je uredil dr. Andrej Nared in izdal Arhiv Slovenije ob istoimenski razstavi v Narodnem muzeju Slovenije. Imenitno razstavo so sicer že zaprli, ta monografija pa ostaja trajno pričevanje o bogastvu slovenskih arhivov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / torek, 19. april 2022 / 07:54

Praznik v Šenčurju

Konec tedna v Šenčurju pripravljajo slavnostno akademijo ob občinskem prazniku, različni dogodki pa bodo potekali ves teden.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Razglasili najboljše plesalce

Plesna zveza Slovenije je minuli teden v Festivalni dvorani v Ljubljani podelila nagrade in razglasila najboljše plesalce za leto 2010.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Sproščeno in brez balasta

V nedeljo se bo deset glasbenih izvajalcev potegovalo za nastop na letošnji Evroviziji v nemškem Düsseldorfu.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Včasih je luštno b´lo

Najprej smo v petek obiskali dobrodelni koncert na Kokrici, potem smo se ustavili na Stavrosovem nastopu, v soboto pa obiskali še Košnikovo gostilno in prisluhnili Gašperjem s prijatelji v Preddvoru.

Zanimivosti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Dnevom narodnih noš mednarodni status

Kamnik - Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine, ki so jih lani jeseni v Kamniku organizirali že štiridesetič, so pridobili status mednarodnega folklornega festivala. Tako so...

Nasveti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Je bila res na jedilniku Aleksandra Velikega?

Kakšna jed? Katera jed? Če bi se odpravili s karavano na Svilno cesto, bi to trdili marsikje v Uzbekistanu, v Samarkandu, v Buhari in še kje, kjer radi pripravljajo plov, turško pilav....