Pravda zaradi smučišča končana
Na kranjskem sodišču se je končala medsebojna pravda med ŽTG Kobla in Občino Bohinj. V žičničarskem podjetju še vedno razmišljajo o oživitvi dela nekdaj zelo priljubljenega smučišča.
Kranj – Na okrožnem sodišču v Kranju se je prejšnji teden končala medsebojna tožba med družbo Žičnice, turizem, gostinstvo (ŽTG) Kobla in Občino Bohinj. Potem ko poskus poravnave za zaprtimi vrati ni uspel, je sodnica Romana Čemažar opravila še javno obravnavo in na koncu sporočila, da bo izdala pisno sodbo, kar naj bi se predvidoma zgodilo v tridesetih dneh. ŽTG Kobla od Občine Bohinj zahteva odškodnino za pretekla vlaganja v ureditev makadamskega parkirišča ter v objekte s smučarskim servisom in blagajno ob žičnici Kozji hrbet na smučišču Kobla. Občina, ki je po končanih denacionalizacijskih postopkih zemljišča dobila vrnjena v naravi, odškodninski zahtevek zavrača, ker da so bila vložena sredstva že amortizirana. Pravdanje o omenjenih objektih se sicer vleče že več kot štiri leta.
Po končanem sodnem postopku nobena stran ni želela podrobneje komentirati spora. Po besedah direktorja ŽTG Kobla Petra Žnidarja želijo rešiti vprašanje premoženja Koble, ki je po njihovih ocenah neurejeno, še vedno pa vidijo priložnost, da bi oživili vsaj del nekdaj enega najbolj priljubljenih smučišč: »Tehnično je to izvedljivo z relativno majhnim finančnim vložkom. Treba je narediti tehnične preglede, vemo, kaj manjka, kaj je treba urediti in koliko bi to stalo. Okvirno ocenjujemo, da bi potrebovali okoli 35 tisoč evrov.«
Glavna težava, s katero se bodo sicer spopadli v primeru uresničitve želje po ponovnem zagonu dela smučišča Kobla, kar bi bilo sicer izjemno dobrodošla dopolnitev zimske turistične ponudbe v Bohinju, je dejstvo, da Kobla nima več koncesije za žičniški transport. Vročenih je bilo celo več odločb o odstranitvi žičniških naprav, ki pa do sedaj niso bile izvršene. Vseeno pa je Žnidar prepričan, da bi bila Kobla lahko rentabilna.
Tudi na Občini Bohinj si želijo rešitve za Koblo, toda v optimistične načrte o možnosti zagona z majhnimi vložki ne verjamejo, saj ocenjujejo, da skupni dolgovi podjetja ŽTG Kobla z obrestmi presegajo milijon evrov. Kot še dodajajo, bi bila po njihovih ocenah najboljša rešitev za podjetje ŽTG Kobla njen stečaj, ker pa so bili njegovi dolgovi do Občine poplačani, ta ne more vplivati na morebitne postopke. O razpletu sodnega postopka ne upajo ugibati, čeprav poznavalci odškodninskemu zahtevku ŽTG Kobla ne pripisujejo velikih možnosti za uspeh, rastejo pa tudi stroški postopkov.