Stegnjen vrh
Stegovnik (1692 m) – Postavna, plečata, ne previsoka gora v poraslem in barvitem svetu med grebenom Košute in Storžičem. Okus po visokogorju, ki ga odlikujejo Naravna okna.
Stégovnik oz. Štégovnik je bil precej časa dokaj zapostavljena gora, ki pa s svojo sredogorsko višino nudi lep razgled. Gora je dosegljiva tako iz tržiške smeri – od Doma pod Storžičem, ali s planine Javornik, lahko pa ga obiščemo tudi z jezerske strani – od Kanonirja, iz Dola ali pa od kmetije Rezman. Od tod bomo danes Stegovnik obiskali tudi mi.
Zapeljemo se proti Jezerskemu. Peljemo mimo gostilne Pri Kanonirju in po približno 250 metrih se levo odcepi makadamska cesta, ob kateri tudi stoji smerokaz Stegovnik. Sledimo makadamski cesti in na vseh razcepih je označena smer proti kmetiji Rezman. Pod kmetijo na primernem mestu parkiramo in začnemo z vzponom. Gremo mimo kmetije in zavijemo levo po makadamski poti. Kmalu nas smerokaz usmeri desno na širok kolovoz, ki se strmo vzpne mimo oddajnikov. Sledi ponovno razpotje v desno, le da je pot ožja. Prečno se vzpenjamo po severovzhodnem pobočju Bukovca. Pot se sčasoma položi, nato pa dosežemo lovsko kočo na manjši, opuščeni planini. Od lovske koče nadaljujemo rahlo levo in steza začne pridobivati na strmini. Vzpenjamo se proti Močnikovemu sedlu. Tukaj malce previdnosti, saj pot najprej zavije desno, nato pa levo proti Stegovniku. Levo navzdol gre steza proti Kanonirju. Prečno sledimo pobočju, steza se malce spusti in dosežemo širši kolovoz, ki pa ga višje ponovno zapustimo. Sledi strm vzpon ob hudourniškem potoku, ki ga tudi prečimo. Če smo po dežju, previdno, ker je steza že v suhem vremenu mokra. Na vrhu potoka zavijemo ostro levo. Trenutno – maj 2015 – je čez potok polomljeno drevo, ki ga obhodimo, in sledimo prijetni stezici skozi strnjen gozd, ki nas pripelje na sedlo Pri lojtri. Desno zavije pot na Brsnino in na Ruš, mi gremo naravnost na Stegovnik, levo gre steza proti Javorniku. To je tudi pot, po kateri se bomo vrnili.
V nadaljevanju sledimo grebenski poti, ki postaja zelo strma in je v mokrem nevarna za zdrs. Gozd postaja vse redkejši in hitro smo na glavnem grebenu Stegovnika. Dosegli smo skale in pri prečenju izpostavljene poličke nam je v pomoč jeklenica. Ko smo na vršnem grebenu, imamo vrh pred seboj.
Osamljeni Stegovnik s svojo značilno lego nudi planincu čudovit razgled: 10-kilometrski greben Košute, z vsemi priostrenimi vrhovi, kot žaga leži pred nami; na zahodu se vidita Stol in Vrtača, pa Begunjščica, še dlje Julijske Alpe; južno markanten Storžič, na jugovzhodu Kočna in Grintavec, Skuta, Jezerska Baba; daleč na vzhodu pa Olševa, Peca, Uršlja gora in Raduha.
Prehodimo celoten greben in začnemo strm sestop v smeri zahoda, proti znamenitim naravnim oknom. Izgubimo višino in pred seboj zagledamo skalno pregrado. Stena ima tri naravna okna, tri votline, ki so atraktivno povezane med seboj. Preko prve in tretje vodijo dobro urejena varovala, prva in druga sta pa medsebojno povezani z leseno lestvijo. Ko smo na tržiški strani Stegovnika, na skali zagledamo napis Močnikovo sedlo in sledimo zgornji poti; spodnja gre proti Javorniku. Kmalu dosežemo sedlo, ko se pot začne spuščati. V naslednje pol ure pa pozorno. Steza je zaraščena, markacije slabo vidne, pojavijo se tudi zelene črte in pike, ki so v pomoč. Pot tudi ni več v katastru Slovenske planinske poti. V nadaljevanju dosežemo sedlo Pri lojtri, kjer zavijemo desno proti Jezerskemu. Kmalu smo pri podrtem drevesu in potočku, kjer nas čaka nekaj strmega spusta, nato pa po poti vzpona sledimo sestopu v dolino.
Nadmorska višina: 1692 m
Višinska razlika: 800 m
Trajanje: 4 ure
Zahtevnost: 3 / 5