
Plesali, peli in se tudi mečevali
Na Blejskem gradu so minuli konec tedna na 9. Srednjeveških dnevih obiskovalcem spet pričarali utrip življenja izpred nekaj stoletij, ko so se po gradu sprehajali vitezi in mične grajske gospodične.
Bled – Več kot 4500 obiskovalcev, ki so konec tedna obiskali Blejski grad, je lahko uživalo v nastopih srednjeveških skupin, ki zvesto ohranjajo srednjeveško izročilo. Gostiteljem, Kulturnemu društvu Viteza Gašperja Lambergarja, so se pridružile še številne druge skupine iz Slovenije in tujine. Prvič so se na Blejskem gradu predstavili Viteški red sv. Nikole iz Varaždina z izvrstnim lokostrelskim nastopom, KUD Galiarda iz Celja in Viteški red Viridi Hedera. Slednji so poleg svojega nastopa skupaj z društvom Baron pripravili tudi vodeno animacijo za otroke, med drugim učenje mečevanja z lesenimi meči.
V dveh dneh je na Blejskem gradu svoje atraktivne nastope prikazalo dvajset srednjeveških, glasbenih in plesnih skupin iz Slovenije in tujine. Kar tristo nastopajočih, odetih v raznovrstne srednjeveške oprave, je obiskovalcem pričaralo avtentično srednjeveško vzdušje. S svojimi spretnostmi so obiskovalce zabavali srednjeveški glasbeniki, plesalci, mečevalci, rokodelci, zabavljači in številni drugi nastopajoči, ki so se pod srednjeveškimi oblačili pošteno spotili. »Dopoldne, ko se je na prizorišče uprlo sonce, nam je pot kar v potočkih tekel pod obleko. No, se nam vsaj čisto po srednjeveško kakšen teden ne bo treba umiti,« se je na ta račun pošalila Špela Repnik iz Zavoda za kulturo Bled.
Utrip srednjeveškega življenja je bilo mogoče začutiti še na srednjeveški tržnici, na kateri so se tudi letos s svojimi unikatnimi izdelki ali prikazom določenih obrti predstavili domači in tuji rokodelci. Na tridesetih stojnicah je bilo tako med drugim mogoče občudovati kovače iz hrvaške Koprivnice, ki so s seboj kot vsako leto pripeljali tudi srednjeveški vrtiljak, ali lončarje iz Slovenije. Na stojnicah je bilo mogoče najti še najrazličnejše izdelke iz kož, poslikane lesene skrinje, nakit iz žice in poldragih kamnov, miselne igre, izdelane iz lesa, in izdelke naravne kozmetike. Pod gradom pa je tako kot že nekaj let zapored zaživel srednjeveški tabor, v katerem so se obiskovalci lahko tudi sami preizkusili v najrazličnejših viteških spretnostih.