
DUTB mora vrniti zasežene delnice
Sodišče je začasno odredilo, da mora slaba banka Savi vrniti v petek zasežene delnice Save Turizma.
Ljubljana – Okrožno sodišče v Ljubljani je včeraj ugodilo predlogu Save za začasno odredbo za vračilo delnic Save Turizma, saj je Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) in njeni družbi DUP1 naložilo, da Savi v treh dneh vrneta vse delnice turistične družbe Sava Turizem, ki sta jih zasegli minuli petek.
Iz slabe banke so včeraj sporočili, da so bili o začasni sodni odredbi obveščeni samo iz medijev, ko bodo prejeli uradni dokument, pa ga bodo preučili in se odločili o nadaljnjih ukrepih. »Zaenkrat lahko rečemo le, da je bil ukrep družbe Sava pričakovan. DUTB se strinja, da mora biti zadeva transparentna in preučena z vseh vidikov. Hkrati je to tudi preizkus integritete sodstva,« pravijo v slabi banki in dodajajo, da gre za zadevo med družbama DUTB in Sava, ki nikakor ne sme vplivati na dejavnost in poslovanje družbe Sava Turizem.
Poročali smo že, da je DUTB minuli petek zasegla 99,05 odstotka delnic Save Turizma, ker skupaj z drugimi upniki ne podpirajo predlaganega Savinega načrta finančnega prestrukturiranja, saj je ta predvideval, da lastniki v družbi zadržijo 23-odstotni delež, čeprav bi morali upniki odpisati skoraj 50 milijonov evrov dolga. V Savi so potezo slabe banke označili kot plenjenje delnic in opozorili, da takšno ravnanje ni skladno z zakonodajo in da terjatev DUTB sploh še ni dospela. Skupni znesek vseh terjatev do Save je sicer ocenjen na 242,8 milijona evrov, od tega je Sava DUTB dolžna 86,2 milijona evrov.
DUTB je sicer že prejšnji teden umaknila soglasje za vodenje postopka preventivnega prestrukturiranja Save in v ponedeljek vložila predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave, kasneje so podobno storili tudi drugi upniki, med njimi tudi Gorenjska banka, in predlagali imenovanje Matjaža Nanuta za prisilnega upravitelja.
Društvo Mali delničarji Slovenije (MDS) pa je ta teden na Agencijo za trg vrednostnih papirjev vložilo prijavo zaradi domnevne tržne manipulacije, h kateri naj bi se zatekli na DUTB, ko so napovedali prevzem v upravljanje več hotelov po državi. Kot pojasnjujejo, je DUTB, pa tudi finančno in gospodarsko ministrstvo, v petek razširjal informacijo, da je prevzel nepremičnine večjih slovenskih upravljavcev hotelov, v ponedeljek pa se je izkazalo, da je prišlo zgolj do prevzema delnic družbe Save Turizem. V MDS zato slabi banki očitajo, da je širila lažne informacije, s tem pa je posledično vplivala na položaj delnic družb Sava in Istrabenz ter posredno tudi finančnih instrumentov ostalih hotelskih podjetij, do katerih terjatve je združila pod svojo novo hčerinsko družbo. V MDS, kjer pričakujejo, da bo problematiko obravnavala tudi vlada, so prepričani, da bodo morebitni ugotovljeni tržni manipulaciji nedvomno sledili tudi visoki odškodninski zahtevki, ki bodo zopet padli na pleča države oziroma državljank in državljanov.