Tržnico obiskali starodobni kolesarji
S tržnico kmetijskih pridelkov in izdelkov se je začel letošnji teden podeželja na Loškem. Živahno dogajanje v mestu so popestrili tudi starodobni kolesarji.
Škofja Loka – Na Loškem so vajeni, da domači pridelovalci na stojnicah nudijo svoje pridelke in izdelke, saj se ob sobotah tržnica izmenjuje v štirih občinskih središčih. V Škofji Loki je vsako prvo soboto v mesecu, takrat je na Mestnem trgu okoli petnajst stojnic, je povedala Kristina Miklavčič iz Razvojne agencije Sora. Ob tednu podeželja, ko je tržnica osrednji dogodek, se število ponudnikov potroji. Na letošnji so se predstavili na 44 stojnicah. Ponudbo je dopolnil tudi sejem starin. V tednu podeželja bo sledilo še več dogodkov. Že v torek je bila v Brodeh predstavitev zgodb škofjeloškega območja kot izhodišča za oblikovanje turističnih produktov. V soboto, 6. junija, pa se bo podeželje predstavilo na kmetiji Pustotnik v Gorenji vasi, v Železnikih pa bodo tega dne kuhali na prostem, pri plavžu, kjer bodo prevladovali Okusi loškega podeželja, s kuharsko delavnico tipičnih jedi s Škofjeloškega. Na trgu pred plavžem bo tudi družabno popoldne. Teden podeželja bodo sklenili z nedeljskim pohodom po čebelarski poti mimo Sv. Urbana in osmim srečanjem harmonikarjev, ljubiteljev čebelarstva Gorenjske. S čebelarji se je teden tudi začel: minuli petek so v Sokolskem domu odprli razstavo fotografij loških čebelnjakov, v soboto pa pripravili slovesnost ob 110-letnici Čebelarskega društva Škofja Loka.
Sobotno tržnico na mestnem trgu je obiskala tudi mednarodna druščina starodobnih kolesarjev, ki jo vsako zadnjo majsko soboto v Škofjo Loko povabi društvo Rovtarji. Po besedah predsednika Braneta Tavčarja je letos prišlo okoli 70 kolesarjev iz sedmih slovenskih klubov, mednarodno udeležbo pa sta upravičila Klaus in Rudi iz avstrijskega Zell am Seeja. Društvo, ki ima daljšo tradicijo smučanja po starem, je kolesarjenje pripravilo že osmič po vrsti. Tudi letos ni manjkala njihova glasbena skupina Suha špaga. Letos je še posebno pozornost zbudil Marjan Dolenc na lesenem kolesu, repliki prvega kolesa na pedala iz obdobja nekje med 1850 in 1865. Izdelal ga je sam, dodal pa mu je tudi lesen naslanjač, na katerem se lahko udobno vozi njegova spremljevalka. Že tako živahno dogajanje na loškem Placu je polepšalo še odprtje nove razstave v rokodelskem centru Duo, kjer je umetnica Karla Berčič Rihtaršič razstavila iz preje izdelane motive iz znanih loških pripovedk.