Danilo Jezeršek skupaj z ženo Ireno in sodelavci na predstavitvi novega sadnega vina (Foto: Matic Zorman)

Jabolčnik v sodobni preobleki

Na Kmetiji Matic iz Hotavelj so predstavili svojo novo pijačo za trg, sadno vino, s katerim opozarjajo na tradicijo pitja jabolčnika v Poljanski dolini.

Zgornji Brnik – Jabolčnik, jabolčno vino ali mošt je bila vse do sredine minulega stoletja množična, osvežilna, nizko alkoholna pijača za nižje sloje predvsem na območjih, kjer ni bilo vinske trte. Po 2. svetovni vojni je kultura pitja mošta predvsem zaradi piva doživela zaton, a najdlje se je pri nas obdržala prav na gorenjskih kmetijah.

Tega se zavedajo tudi na Kmetiji Matic, kjer so številnim izdelkom iz sadja, po katerih so bili znani že doslej, z novim letom dodali še sadno vino ali cider, kot to pijačo poznajo v tujini. Adam Cider so poimenovali svoj novi izdelek, ki so ga razvili v sodelovanju z vinarji in drugimi strokovnjaki. »Projekt smo začeli razvijati lanskega avgusta, jeseni pa smo že napolnili nekaj deset tisoč litrov. Prvi odzivi gostincev so dobri, čeprav je to bolj pijača za poletje. Vztrajali smo pri tradiciji, a smo jo obdelali na sodoben način,« je na predstavitvi novega izdelka na Dvoru Jezeršek na Zg. Brniku povedal gospodar kmetije Danilo Jezeršek in poudaril, da prav vse surovine prihajajo iz Poljanske doline, saj kmetija sodeluje s številnimi lokalnimi kmeti in sadjarji. V eni steklenički pijače so štiri jabolka (predvsem stare avtohtone sorte iz travniških nasadov, kot so bobovec, voščenka, carjevič, jonatan …) in ena tepka, zato gre za sadno in ne jabolčno vino. Prizadevanja Jezerškovih – jabolčnik ponuditi na sodoben način – je pohvalil tudi etnolog Janez Bogataj, ki je velik poznavalec kulture pitja in prehranjevanja pri nas in po svetu. »Gre za odlično nadgradnjo tradicije in poskus, kako izdelke iz lokalnega okolja pripeljati do širše prepoznavnosti. Žal mi je le to, da je pri razvoju izdelka več besede imela marketinška agencija in da niste tudi imena oblikovali na sodoben način – po slovensko. Tudi slovenski mošt ima za seboj močno zgodbo in pogled na sebe in svet bomo morali Slovenci v svojih glavah še pošteno spremeniti,« je bil kot vedno kritičen Janez Bogataj.

Da je mošt resnično zaznamoval Poljansko dolino, se strinja tudi župan Občine Gorenja vas – Poljane Milan Čadež. »Ob obiskih je bil nekdaj mošt vedno na mizi in ponosen sem, da imamo danes tako ambiciozne občane, kot je družina Jezeršek s Kmetije Matic, ki povezuje številne kmete v dolini in predeluje kakovostne izdelke,« je povedal župan in zaključil, da bo občina v prihodnjih dveh letih izpeljala projekt Pot poljanskih dobrot, kjer bodo kmete, pridelovalce in gostince povezali tudi na turističen način.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 22. junij 2009 / 07:00

Najboljši učenci pri šenčurskem županu

Šenčur - Tudi šenčurski župan Miro Kozelj se ni izneveril tradiciji in je v ponedeljek sprejel najboljše učence iz občine Šenčur, ki so vseh osem razredov osnovne šole kon...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sobota, 23. april 2016 / 21:29

Dan zdravja

Na Jesenicah so se odločili, da bodo odslej vsako leto pripravili dan zdravja za občane.

Razvedrilo / sobota, 23. april 2016 / 21:28

Mladi kuharski mojstri

Projekt KuhnaPaTo, ki mlade kulinarične navdušence vzpodbuja k ohranjanju domače prehranske kulturne dediščine, se je končal z veličastnim sklepnim tekmovanjem v Hotelu Union.

Slovenija / sobota, 23. april 2016 / 21:25

Bošnjak novi sodnik v Strasbourgu

Odvetnika Marka Bošnjaka so za novega slovenskega sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu izvolili z veliko večino glasov.

GG Plus / sobota, 23. april 2016 / 21:22

Živali okoli nas

»Branje sledov je starejše od človekove pokončne hoje. Nekoč je bilo pogoj za preživetje v naravi, danes pa ima čisto drugačen namen, čeprav smo tudi dandanašnji nenehno v lovu za nečim: za najbolj...

Nasveti / sobota, 23. april 2016 / 21:11

Odlike belušev

Ravnaj z belušem kot z žensko, je izrek Karl-Heinza Funkeja, nemškega politika in v letih 1998–2001 tudi ministra za prehrano … Nežno ga primemo za glavico in potem občuteno božamo navzdol...