Danilo Jezeršek skupaj z ženo Ireno in sodelavci na predstavitvi novega sadnega vina (Foto: Matic Zorman)

Jabolčnik v sodobni preobleki

Na Kmetiji Matic iz Hotavelj so predstavili svojo novo pijačo za trg, sadno vino, s katerim opozarjajo na tradicijo pitja jabolčnika v Poljanski dolini.

Zgornji Brnik – Jabolčnik, jabolčno vino ali mošt je bila vse do sredine minulega stoletja množična, osvežilna, nizko alkoholna pijača za nižje sloje predvsem na območjih, kjer ni bilo vinske trte. Po 2. svetovni vojni je kultura pitja mošta predvsem zaradi piva doživela zaton, a najdlje se je pri nas obdržala prav na gorenjskih kmetijah.

Tega se zavedajo tudi na Kmetiji Matic, kjer so številnim izdelkom iz sadja, po katerih so bili znani že doslej, z novim letom dodali še sadno vino ali cider, kot to pijačo poznajo v tujini. Adam Cider so poimenovali svoj novi izdelek, ki so ga razvili v sodelovanju z vinarji in drugimi strokovnjaki. »Projekt smo začeli razvijati lanskega avgusta, jeseni pa smo že napolnili nekaj deset tisoč litrov. Prvi odzivi gostincev so dobri, čeprav je to bolj pijača za poletje. Vztrajali smo pri tradiciji, a smo jo obdelali na sodoben način,« je na predstavitvi novega izdelka na Dvoru Jezeršek na Zg. Brniku povedal gospodar kmetije Danilo Jezeršek in poudaril, da prav vse surovine prihajajo iz Poljanske doline, saj kmetija sodeluje s številnimi lokalnimi kmeti in sadjarji. V eni steklenički pijače so štiri jabolka (predvsem stare avtohtone sorte iz travniških nasadov, kot so bobovec, voščenka, carjevič, jonatan …) in ena tepka, zato gre za sadno in ne jabolčno vino. Prizadevanja Jezerškovih – jabolčnik ponuditi na sodoben način – je pohvalil tudi etnolog Janez Bogataj, ki je velik poznavalec kulture pitja in prehranjevanja pri nas in po svetu. »Gre za odlično nadgradnjo tradicije in poskus, kako izdelke iz lokalnega okolja pripeljati do širše prepoznavnosti. Žal mi je le to, da je pri razvoju izdelka več besede imela marketinška agencija in da niste tudi imena oblikovali na sodoben način – po slovensko. Tudi slovenski mošt ima za seboj močno zgodbo in pogled na sebe in svet bomo morali Slovenci v svojih glavah še pošteno spremeniti,« je bil kot vedno kritičen Janez Bogataj.

Da je mošt resnično zaznamoval Poljansko dolino, se strinja tudi župan Občine Gorenja vas – Poljane Milan Čadež. »Ob obiskih je bil nekdaj mošt vedno na mizi in ponosen sem, da imamo danes tako ambiciozne občane, kot je družina Jezeršek s Kmetije Matic, ki povezuje številne kmete v dolini in predeluje kakovostne izdelke,« je povedal župan in zaključil, da bo občina v prihodnjih dveh letih izpeljala projekt Pot poljanskih dobrot, kjer bodo kmete, pridelovalce in gostince povezali tudi na turističen način.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / / 17:15

Žirovci so lahko zgled sodelovanja

V počastitev občinskega praznika in dneva državnosti so se v Žireh v soboto zbrali na slavnostni seji občinskega sveta, na kateri so podelili tudi letošnja občinska priznanja.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 22. junij 2021 / 23:43

Posebno šolsko leto

Pojutrišnjem bo zadnji šolski dan, ki bo šolarjem prinesel težko pričakovane počitnice. Šolsko leto je bilo naporno. Več mesecev so se šolali na daljavo, kar ne more biti enakovredno pouku...

Šport / torek, 22. junij 2021 / 23:39

Gorenjci slavili v Kopru

Državni prvak v cestni preizkušnji je postal Matej Mohorič, drugi je bil Jan Polanc, tretji pa Luka Mezgec.

Kamnik / torek, 22. junij 2021 / 23:38

Nov zbirni center za ravnanje z odpadki

Občini Kamnik in Komenda sta tudi uradno občanom v uporabo predali novi Center za ravnanje z odpadki Suhadole, ki je stal 1,1 milijona evrov.

Gorenjska / torek, 22. junij 2021 / 14:56

Mobilne enote za cepljenje

Vlada je sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja proti covidu-19 in napovedala večje število mobilnih enot na različnih lokacijah.

Zanimivosti / torek, 22. junij 2021 / 14:24

Razstava Moj Triglav pred planinskim muzejem

Mojstrana – Dne 12. junija 1991 je po zaslugi gorskih reševalcev z vrha Triglava prvič v pozdrav samostojni Sloveniji zaplapolala slovenska zastava. Slovenski planinski muzej v Mojstrani predstavlj...