Do koncesije brez razpisa
V Tržiču bodo novega izvajalca obdelave in odstranjevanja komunalnih odpadkov, ki ga potrebujejo zaradi zaprtja Deponije Kovor, iskali s postopkom direktne podelitve koncesije.
Tržič – Potem ko se je tržiški občinski svet prejšnji teden na redni majski seji seznanil, da se Deponija Kovor s 1. januarjem 2016 dokončno zapre (zbirni center ostaja), je bila pred njim pomembna odločitev, kako bodo v Tržiču izbrali novega izvajalca gospodarskih javnih služb obdelave in odstranjevanja mešanih komunalnih odpadkov. Na tehtnici so imeli ali horizontalno (direktno) podelitev koncesije ali podelitev koncesije na podlagi javnega razpisa. Po seznanitvi s prednostmi in slabostmi obeh možnosti so izbrali postopek direktne izbire koncesionarja s pogajanji. V petčlanski komisiji, ki bo vodila postopek izbire in pripravila pogajalska izhodišča, pa bosta po sklepu občinskega sveta sodelovala tudi njegova člana Andrej Frelih (SMC) in Klemen Belhar (Zagon).
Vodja Urada za gospodarstvo in gospodarske javne službe Mojca Aljančič je pojasnila, da lahko v postopku direktne podelitve koncesije izbirajo le med javnimi podjetji v lasti lokalne skupnosti ali države, za katera je značilno dolgoročno stabilno poslovanje ne glede na vplive sprememb v poslovnem okolju. Takšen postopek je časovno hitrejši od podelitve koncesije preko javnega razpisa, ker bo koncesionar javno podjetje, mora cene oblikovati po uredbi o metodologiji za oblikovanja cen storitev obveznih gospodarskih javnih služb, ki dovoljuje minimalen (petodstoten) dobiček na vložena osnovna sredstva, javno podjetje pa mora tudi zasledovati vidik javnega interesa. Slabost neposredne izbire koncesionarja je v tem, da je skupna končna cena ob sklenitvi koncesijske pogodbe dogovorjena le okvirno, saj niso znani vsi operativni stroški centra za obdelavo odpadkov, ki so odvisni predvsem od njegove zasedenosti. Poleg tega gre za dolgoročno zavezo, čeprav so navadno okoljevarstvena dovoljenja izdana za krajše (največ desetletno) obdobje od trajanja koncesij. Po drugi strani je lahko doba sklenitve koncesije, oddane preko javnega razpisa, relativno kratka, zato se lahko pogosteje preverjajo cene na trgu. Pri tem načinu je cena storitev tudi vnaprej znana za celotno obdobje trajanja koncesijskega razmerja. Vendar je tak postopek precej dolgotrajen, nenehno pa obstaja nevarnost, da bo zasebni koncesionar zaradi iskanja čim večjega dobička zahteven poslovni partner.
Direktor Komunale Tržič Sebastijan Zupanc je dejal, da se sam bolj nagiba k postopku direktne podelitve koncesije, saj javni partner zagotavlja večjo stabilnost, kar je zanj ključno, čeprav se to odraža tudi v nekoliko višji ceni od zasebnih ponudnikov. »Po trenutnih cenah na trgu ocenjujem, da bi se stroški za komunalne odpadke za povprečno gospodinjstvo mesečno povečali za približno dva evra in nekaj več. V Tržiču pa vidim ustrezen odgovor predvsem v krepitvi ločevanja odpadkov,« je dejal. Župan Borut Sajovic je dejal, da je pri izbiri koncesionarja zagotovo najpomembnejša najnižja cena, zato je dobro, da se v Tržiču niso odločili za lastno deponijo, ker bi bila predraga. »Pri izbiri nove deponije bolj stavimo na Jesenice kot na Ljubljano, saj je slednja draga in je prisotnih še precej neznank. Gorenjske občine, ki smo ostale brez odlagališča, se sicer dogovarjamo, da bi se skupaj pogajale z drugimi ponudniki,« je razložil.