
Defibrilator rešuje življenja
V Cerkljah poleg prvih posredovalcev iz vrst gasilcev hitro pomoč ob zastoju srca omogočajo tudi z javno dostopnim avtomatskim defibrilatorjem.
Cerklje – V letu dni, odkar so v okviru projekta učinkovitejše uporabe avtomatskega eksternega defibrilatorja v Zdravstvenem domu Kranj pod vodstvom dr. Mitje Mohorja za prve posredovalce ob zastoju srca ali kapi izobrazili 22 operativnih gasilcev iz PGD Cerklje in sedem iz PGD Štefanja Gora, so ti opravili že sedem posredovanj, je pojasnil poveljnik Gasilske zveze Cerklje (GZ) Blaž Kaplenik, tudi sam prvi posredovalec. »Pokazalo se je, da prvi posredovalci na kraj dogodka prispejo kar osem do deset minut pred reševalci nujne medicinske pomoči v Kranju. Iz Kranja do Cerkelj je namreč ob normalnem prometu od trinajst do štirinajst minut vožnje, na Štefanjo ali Šenturško Goro še dlje, medtem ko prvi posredovalci z vso potrebno opremo za oživljanje iz gasilskega doma izvozijo v približno treh minutah,« je razložil.
S potekom pilotskega projekta v Cerkljah je zadovoljna tudi Lili Žura, direktorica Zdravstvenega doma Kranj (ZD), kjer so se z zavedanjem, da je pri zastoju srca pomembna vsaka minuta, v sodelovanju z Občino Cerklje, GZ Cerklje ter kranjsko izpostavo Uprave RS za zaščito in reševanje samostojno lotili izvedbe omenjenega projekta, brez pomoči države. »Vse stroške izobraževanja smo doslej pokrili v ZD Kranj, vendar pa v nadaljevanju tega finančno ne bomo več zmogli, zato potrebujemo pravilnik, ki bo sistemsko uredil vsa vprašanja glede financiranja, prvih posredovalcev in defibrilatorjev,« je dejala.
V Cerkljah poskušajo postopoma razširiti tudi mrežo javno dostopnih avtomatskih defibrilatorjev. Prvega so lani dobili v gasilskem domu na Šenturški Gori, aprila letos pa so avtomatski zunanji defibrilator, ki je prilagojen laični uporabi, iz notranjih prostorov Zdravstvene postaje Cerklje prestavili poleg vhoda v stavbo Občine Cerklje, da je javno dostopen 24 ur na dan. »Ta defibrilator je bil že precej dolgo v zdravstveni ambulanti, ker pa je imel vodja zdravstvene nege v ZD Kranj Jože Prestor željo, da bi ga prestavili ven, je GZ Cerklje odstopila omarico za defibrilator, ki je bila na zalogi in smo jo dogradili, ideja pa se je pred kratkim tudi realizirala,« je razložil Kaplenik. Lili Žura je dodala, da želijo podobno storiti tudi v drugih dislociranih ambulantah ZD Kranj, saj so vse opremljene z avtomatskim zunanjim defibrilatorjem. Cerkljanski župan Franc Čebulj pa je poudaril, da gre za primer dobrega sodelovanja med različnimi ustanovami, saj je ZD Kranj odstopil defibrilator, GZ Cerklje omarico, Občina Cerklje pa je odstopila prostor na zunanji steni občinske stavbe, zagotavlja pa tudi elektriko za napajanje.