V vrtec po novem pravilniku
Žal za sprejem otrok v preddvorski vrtec ne morejo več veljati povsem enake možnosti, saj jih je vpisanih več, kot jih vrtec lahko sprejme. Zato so na občinskem svetu v Preddvoru sprejeli nov pravilnik.
Preddvor – Odkar so v Preddvoru odprli tudi oddelke vrtca za prvo starostno obdobje, je zanimanje za vpis naraslo in že drugo leto po vrsti je prošenj za sprejem več, kot jim glede na zmogljivosti lahko ugodijo. Pravilnik za sprejem otrok v vrtec iz leta 2012 ni več uporaben, potrebujejo novega, ki bo zagotavljal zakonit sprejem v vrtec v primerih, ko bo vpisanih preveč otrok.
Kot je poročala Mojca Markun iz OŠ Matije Valjavca Preddvor, kamor sodijo tudi vrtci v Preddvoru, na Beli in na Jezerskem, so ob letošnjem vpisu prejeli 54 prošenj, zavrnili naj bi jih pet. Lani je bilo čez 70 prijav, okoli 30 otrok je bilo na čakalni listi, a na koncu so samo trije ostali brez mesta v vrtcu, saj se od pomladnega vpisa do jeseni pogosto marsikaj spremeni. Da bi se izognili zadregi ob kritičnih situacijah, ki jih pokaže praksa, je potreben pravilnik s trdnimi merili o vpisu. Tako se točkuje enajst kriterijev za vpis, prednost se seveda daje otrokom iz domače občine. Da bi bila verjetnost za sprejem otroka v vrtec čim večja, ga starši pogosto vpišejo v vse razpoložljive vrtce, vrtec pa poskuša zagotoviti sprejem po prvi izbiri. Če prostora v najbližjem vrtcu ni, je mogoča razporeditev na drugo lokacijo. Žal je v občini Preddvor poleg preddvorskega ta možnost le še v vrtcu na Zgornji Beli, teoretično tudi na Jezerskem. Svetniki so ob sprejemanju pravilnika izrazili nekatere pomisleke, denimo o razliki v točkovanju med zaposleno in nezaposleno samohranilko. Pravilnik daje prednost zaposlenim staršem, a tudi brezposelnim zavod za zaposlovanje nalaga vrsto obveznosti, zaradi katerih ne morejo biti ves čas doma pri otrocih, kar bi kazalo upoštevati pri točkah. Pomembno merilo pa je tudi socialna ogroženost, kar povečuje število točk.