
Po koroških literarnih poteh
Še povabilo na tri koroške prireditve konec tedna. Drevi ob 19. uri bodo na farnem domu v središču Železne Kaple odkrili spominsko ploščo domačinki, botaničarki in prvi Slovenki z doktorskim nazivom dr. Angeli Piskernik. Jutri, 30. maja, od 14. ure dalje bodo v Škofičah/Schiefling nad Vrbskim jezerom proslavljali 110-letnico društva Edinost in 30-letnico otroškega vrtca Minka (v programu bo sodeloval tudi Slovenski oktet), v nedeljo, 31. maja, opoldne pa se bodo pri Gospe Sveti začele tradicionalne slovenske šmarnice.
Preteklo soboto je po Koroškem vozil »literarni avtobus«, ki je povezal slovensko besedo v Sloveniji s slovensko besedo na avstrijskem Koroškem. Skupaj sta ga organizirala Društvo slovenskih pisateljev iz Ljubljane in Društvo slovenskih pisateljev v Avstriji. Potovanje »z besedo k besedi« se je začelo na Obirskem/Ebriach pri Železni Kapli, kjer je živel in delal učitelj, pesnik, pisatelj, zborovodja in narodni buditelj Valentin Polanšek, in nadaljevalo v Dobu/Aich pri Pliberku, kjer je živel Janko Messner, in v bližnjih Libučah/Loibach, kjer je živela pesnica Libuškega polja Milka Hartman. Zadnja postaja je bila na slovenski strani, kjer je v Ravnah in v Kotljah potekal festival Solzice. Tu sta bila doma pisatelja Prežihov Voranc in Leopold Suhadolčan. Na vsaki od teh postaj so oživele besede teh literatov, svoja dela pa so brali tudi člani pisateljskih društev iz Ljubljane in iz Celovca.
Bil sem na prvi postaji na Obirskem, kjer so v tamkajšnji ljudski šoli obudili spomin na njenega dolgoletnega ravnatelja in učitelja Valentina Polanška. Nanj spominja plošča na pročelju šole, v kateri bo letos urejena še spominska soba. Valentin Polanšek, ki je bil rojen leta 1928 v Lepeni, zaradi bolezni srca pa je avgusta leta 1985 umrl v dunajski bolnišnici, star 57 let, ni bil le ljudski učitelj, temveč tudi pesnik in pisatelj, skladatelj in zborovodja, ki je ustanavljal in vodil najrazličnejše zbore, in narodni buditelj. Njegova hčerka Marta Polanšek, ki je skupaj z njim poučevala na obirski šoli in po njegovi smrti tudi prevzela njeno vodenje, je v soboto obujala spomine na svojega očeta. Vojna je kruto zaznamovala njegovo in tudi mamino mladost. Kar osem njunih sorodnikov, med njimi tudi njegov oče, je bilo zaradi upora proti nacizmu sežganih, ustreljenih in obglavljenih. Očetov pogreb je bil nekaj posebno lepega, čeprav se morda sliši neprimerno, je povedala Marta Polanšek o zadnjem slovesu svojega očeta. Mrtvaški oder so postavili v učilnici obirske ljudske šole, na častni straži so se menjali njegovi učenci, na klopeh in stolih pred krsto pa so posedali številni prijatelji in znanci. Marta je na šolsko tablo nad očetovo krsto napisala njegov in zanjo najlepši stih: Kadarkoli od doma greš, roko stisni vsem v slovo, saj tega nikdar ne veš, kdaj se vrneš in kako!