Za svetovni dan čebel
Slovenski čebelarji Organizaciji združenih narodov predlagajo, naj 20. maj, ki je rojstni dan začetnika modernega čebelarjenja Antona Janše, proglasi za svetovni dan čebel.
Žirovnica – Dvajseti maj, dan, ko se je rodil prvi med slovenskimi čebelarji in začetnik sodobnega čebelarstva Anton Janša z Breznice, naj postane svetovni dan čebel. Takšna je pobuda Čebelarske zveze Slovenije, ki jo je že podprla vlada, v torek pa so v dvorani pod Stolom v Zabreznici listino podpore – ob prisotnosti ministra za kmetijstvo Dejana Židana – podpisali tudi gorenjski župani.
Idejni vodja pobude je predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, ki je poudaril, da si Anton Janša zasluži, da bi svetovni dan obeleževali na obletnico njegovega rojstva. Pobudo bodo najprej predstavili na kongresu Apimondie septembra letos v Koreji, septembra prihodnje leto pa bo o njej odločala generalna skupščina Organizacije združenih narodov. Dotlej jih čaka veliko lobiranja, prve glasove podpore pa so že prejeli. Noč je izrazil prepričanje, da bo pobuda sprejeta in da bo septembra prihodnje leto 20. maj postal svetovni dan čebel, ki bo imenovan po slovenskem čebelarju. Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je dejal, da ministrstvo podpira pobudo, saj se zavedajo neprecenljivega pomena, ki ga imajo čebele za prehrano, zdravo okolje in za uspešno in trajnostno kmetijsko proizvodnjo. V začetku aprila je pobudo podprla tudi vlada, tako da je zdaj to državni projekt, ki so ga že predstavili pristojnemu odboru evropskega parlamenta. »Glede pobude sem optimist, a čaka nas ogromno dela, saj moramo do naslednje jeseni prepričati vse članice Organizacije združenih narodov. To je pobuda, ki govori o slovenski samozavesti, boljši prepoznavnosti Slovenije, slovenski hrani in slovenskem turizmu,« je dejal Židan.
Na torkovem slovesnem dogodku, ki je potekal na predvečer obletnice rojstva Antona Janše, so predstavili življenje in delo tega velikega čebelarja, ki je bil prvi čebelarski učitelj na Dunaju, gorenjski način čebelarjenja pa je ponesel po svetu. Dve njegovi knjigi z naukom čebelarjenja sta še danes temeljno branje vsakega čebelarja in mnogi čebelarji se še vedno ravnajo po njegovih načelih. Janševo delo je bilo predstavljeno v promocijskem filmu, o njem pa je spregovoril tudi odličen poznavalec Pavle Zdešar. Kot je poudaril, je Janša daleč pred drugimi poznal vse podrobnosti o čebelarjenju, žal pa se v svetu o njem ve premalo. Imel je pogum, ostro znanje, prodornost, ni se vdal toku, uveljavljal je svojo voljo, zato je lahko zgled današnjemu človeku, je dejal Zdešar.
Pobudo, da bi bil 20. maj svetovni dan čebel, podpirajo tudi v domačem čebelarskem društvu, ki nosi ime prav po Antonu Janši. Predsednik društva Franc Pfajfar je povedal, da ima društvo dolgoletno tradicijo – pred šestimi leti so obeležili devetdesetletnico, danes pa združuje 37 članov, ki gospodarijo z okrog sedemsto čebeljimi družinami. Ohranjajo tradicijo čebelarjenja v krajih pod Stolom, katerega začetnik je bil prav Anton Janša.
Župan občine Žirovnica Leopold Pogačar pa v pobudi vidi odlično priložnost, da se občina Žirovnica postavi na zemljevid ne le Slovenije in Evrope, ampak vsega sveta. Hkrati je to priložnost za razvoj čebelarskega turizma v občini, je dejal.