Nakup delnic v pokojninsko osnovo
Pri lastninjenju v devetdesetih letih prejšnjega stoletja za del plač, ki so jih namenili notranjemu odkupu v več podjetjih, niso bili obračunani pokojninski prispevki.
Na seznamu je 43 podjetij, kjer so v letih od 1989 do 1997 z delom plač vplačali notranji odkup, kar pa ni bilo vključeno v pokojninsko osnovo. Med njimi so tudi nekatera velika (Lek, Žito, Gorenje), od gorenjskih pa smo našli podjetji Stol in Menina. Na ZPIZ-u opozarjajo, da seznam ni dokončen.
Kranj – Ta del ni bil vštet v pokojninsko osnovo, ljudje pa prikrajšani pri pokojninah. Ustavno sodišče je sedaj odločilo, da je bil takrat veljaven zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju v neskladju z ustavo. Odločitev sodišča naj bi zvišala pokojnine vsem tedaj zaposlenim, ki so s plačami šli v odkup delnic. Teh naj bi bilo okoli sedem tisoč, seznam podjetij, objavljen na spletni strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ), pa za sedaj obsega okoli štirideset podjetij.
Odločba ustavnega sodišča je bila objavljena 30. aprila. ZPIZ mora v 60 dneh po objavi zavarovancem oziroma upokojencem, za katere je bilo v postopku revizije ugotovljeno, da so bile delnice za notranji odkup vplačane z delom plače, ki se všteva v pokojninsko osnovo, pa ta del plače ni bil vštet, zaradi protiustavnosti po uradni dolžnosti ponovno odmeriti pokojnino in izdati odločbo. Revizija je bila opravljena za podjetja, ki so na objavljenem seznamu, in tem zavarovancem in upokojencem ni treba vlagati posebnega zahtevka. Medtem pa ostali, za katere revizija ni bila opravljena, lahko v roku 60 dni po objavi odločbe zahtevajo revizijo podatkov o plačah in pokojninskih osnovah za obdobje, ko so bile vplačane delnice za notranji odkup. Na podlagi ugotovitev revizije lahko zahtevajo ponovno odmero pokojnine. Zavod pa mora na njihovo zahtevo izdati odločbe o ponovni odmeri pokojnine. Zavod je pripravil obrazec, na katerem lahko ljudje vložijo zahtevek.
Na zavodu ocenjujejo, da bo razlika po vnovični odmeri pokojnine pri zavarovancih ali upokojencih znašala od tri do deset odstotkov, pri nekaterih tudi več. Izjemoma bi se lahko pokojnina s tem povečala tudi za do dvesto evrov. Za pokojninsko blagajno ta izdatek ne bo preveliko breme, ocenjujejo v ZPIZ-u, znašal bo nekaj milijonov evrov. Prvi datum, do katerega bodo zavarovanci in upokojenci s prej omenjenega seznama dobili na novo odmerjeno pokojnino, je 1. junij, pri drugih, kjer je še potrebna revizija, bo trajalo nekaj dlje. Tisti, ki jim bodo novo odmero odobrili, bodo na novo odmerjeno pokojnino dobili prvi dan naslednjega meseca od izdaje pozitivne odločbe.