Nagradili energetsko varčne
Energetski zmagovalci letošnjega razpisa so: Vrtec Škofja Loka, podjetje Sibo in Šolski center Škofja Loka.
Škofja Loka – V Škofji Loki so razglasili rezultate in podelili priznanja za energetsko najbolj učinkovit javni objekt in za posebne dosežke pri učinkoviti rabi energije v občini Škofja Loka za leto 2014. Prvo priznanje so podelili lani, letos pa je na razpis prispelo enajst prijav. Kot je uvodoma dejala Tatjana Bernik z občinskega oddelka za okolje in prostor, želijo s tem poudariti dosežke, ki vplivajo na učinkovito rabo energije v občini, in spodbujati k posnemanju dobrih praks. To prinaša dolgoročni energetski in finančni prihranek, manj je tudi škodljivih emisij v okolje. Občina sistematično spremlja porabo energije v javnih stavbah in vlaga v energetsko sanacijo objektov (sedaj je z glavnino nepovratnih sredstev tako obnovljena že tretjina javnih zgradb).
V komisiji, ki je izbrala letošnje zmagovalce, so: ugledna klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, Vida Ogorelec iz organizacije Umanotera, Bogomil Kandus iz Inštituta za energetsko svetovanje ter Tatjana Bernik in Alojz Bogataj iz občinske uprave. Ti so med enajstimi prijavami izbrali tri zmagovalce. Vrtec Škofja Loka je bil nagrajen kot energetsko najbolj učinkovit javni objekt, a ne le zaradi velikih prihrankov pri rabi energije, temveč tudi zaradi pomembne vloge pri ozaveščanju mladih na tem področju. Že majhen otrok ve, zakaj ugaša luč in zapira pipo, je dejala Lučka Kajfež Bogataj, ki je tudi menila, da bi lahko dobra praksa iz Škofje Loke »okužila« še bližnjo okolico, vsaj Kranj in Gorenjsko. Za posebne dosežke pri učinkoviti rabi energije so nagradili podjetje Sibo za celosten sistem spremljanja in nadzora energije, ki je opazen tudi v širšem slovenskem prostoru. Poleg tega je podjetje med prvimi v Sloveniji razvilo tudi izrabo odpadne toplote iz tehnoloških procesov. Podelili pa so tudi posebno priznanje, in sicer za projekt energetske sanacije Šolskega centra Škofja Loka. Med drugim so v šoli na Trati zamenjali tudi energent in namesto kurilnega olja ogrevajo stavbo z lesno biomaso. Priznanja je podelil župan Miha Ješe, ki v prihodnje upa, da bodo na natečaju poleg javnih in industrijskih objektov sodelovala tudi gospodinjstva. Že na letošnjega so prejeli tudi prijavo stanovanjske hiše iz Stare Loke, sicer pa je bil odziv še enkrat večji kot lani. Kot je dejal Bogomil Kandus, pa bi skupni energetski prihranek vseh sodelujočih na letošnjem razpisu lahko »prevedli« v 50 tisoč litrov kurilnega olja.
Po slovesni razglasitvi so v Sokolskem domu odprli razstavo Zbiramo in recikliramo star tekstil, ki so jo pripravili v Vrtcu Škofja Loka. Kot je povedala ravnateljica Janja Bogataj, so zbrali za dva kombija odpadnega tekstila in s svojo inovativnostjo in ustvarjalnostjo iz njega naredili veliko novih uporabnih izdelkov.