Ustvarjal z mislijo na Josipo
Med razstavljenimi lesenimi izdelki v šenčurskem muzeju je tudi Tris nakita, ki ga je avtor Jože Koželj izdelal z mislijo, da ga bo morda nosila tudi Josipa Lisac.
Šenčur – Samo še do nedelje je v šenčurskem muzeju na ogled zanimiva razstava Jožeta Koželja iz Voklega s hudomušnim naslovom Mal čez les. Že njen naslov pove, da je glavni element razstavljenih izdelkov les, ki ga Jože dopolnjuje tudi s kovinskimi dodatki, največ iz aluminija in bakra, usnjem in vrvjo. Na njegovi tretji samostojni razstavi, drugi v Šenčurju, so na ogled leseni kipi, sklede, stoli, klopce, vetrne orgle in drugi leseni izdelki, ki so izpod njegovih ustvarjalnih rok nastali v zadnjih štirih letih. »Z dosedanjim odzivom obiskovalcev sem zelo zadovoljen, kot slišim komentarje, gre za eno boljših razstav, ki je bila doslej v muzeju v Šenčurju,« pravi Koželj, vedno poln idej in zanimivih domislic, zato ni čudno, da se v prostem času ukvarja tudi s pisanjem aforizmov.
Jože je tokrat na ogled postavil tudi izdelke, nastale na delavnicah v Šmartnem ob Paki pri akademski kiparki Dragici Čadež, ki jih je doma v Voklem le še dokončal. Pozornost vsakega obiskovalca vsekakor pritegne zelo zanimiv stol, ki ga je poimenoval Bog in batina, Jože pa tudi rad pokaže na sobni nakit, ki zapolnjuje muzejske stene. »Čeprav je narejen kot sobni nakit iz aluminija, pa ga lahko ženske uporabijo tudi kot del osebnega nakita. Idejo zanj sem dobil ob lanskem praznovanju tisočletnice ljubljanske Emone,« je povedal. Med razstavljenim sobnim nakitom je tudi Tris nakita, ki je ali ni. Izdelal ga je na predlog Alana Hranitelja, njegove občasne stranke, naj izdela ekstravaganten nakit, ki bi ga lahko nosila tudi legendarna pevka Josipa Lisac. »Tako je v zadnjem hipu nastal tudi Tris nakita in prav ponosen bom, če bo katerega Josipa tudi dejansko nosila,« nam je zaupal.
»Pri ustvarjanju poskušam biti čim bolj ustvarjalen in inovativen, pri tem pa rad izkoriščam svoje znanje kleparstva, mizarstva in avtomehanike. Lepoto lesa najraje poudarim z naravnimi olji, zelo rad pa ga obdelujem tudi z ognjem, ki da lesu še posebej čarobno barvo,« je še povedal Jože, ki redno sodeluje tudi na vsakoletni razstavi Čar lesa, ki jo organizira Franc Pohleven z biotehniške fakultete. Na letošnji, ki bo ta mesec potekala v Cankarjevem domu v Ljubljani, se bo predstavil z že omenjenim stolom Bog in batina ter s Cofetarico, ki si jo prav tako lahko ogledate v šenčurskem muzeju. Ta ima danes vrata odprta med 17. in 19. uro, v nedeljo pa med 10. in 12. uro.