
Uresničila otroške sanje
Pri Lušinovih na Gostečah pri Škofji Loki so prvega konja dobili pred dobrimi tremi desetletji, danes jih imajo trinajst.
Škofja Loka – Čeprav so Lušinovi na Gostečah pri Škofji Loki že dolga leta poznani predvsem po avtohiši, pa nikdar niso opustili kmetovanja. V njihovem hlevu je sicer le še nekaj glav govedi, saj so se v zadnjih letih bolj usmerili v rejo ovc in konjev. Prav s slednjimi imajo večje načrte, saj so pred kratkim osnovali Domačijo Lušina, katere glavna dejavnost je šola jahanja, kar so obiskovalcem predstavili prejšnjo soboto na dnevu odprtih vrat.
Projekt domačije je zasnovala Agata Lušina Struna, ki je z odprtjem jahalne šole uresničila otroške sanje. A poudarja, da jahalne šole ne bi bilo brez njenega očeta Franca Lušine, ki je pred dobrimi tridesetimi leti kupil prvega konja. »Tedaj se je začela moja ljubezen do konj. Potem smo jih postopoma dokupovali, več ali manj smo imeli lipicance,« razloži najstarejša od treh Lušinovih hčera. Danes je na njihovi domačiji kar trinajst konj, od tega štirje šetlandski poniji. Šola jahanja namreč terja različne velikosti konj, saj le tako lahko za vsakega jahača najdejo ustreznega.
»Projekt smo aktivno začeli uresničevati novembra. Konje smo s svojimi inštruktorji jahanja trenirali dva meseca. Pri izgradnji maneže nam je malo nagajalo mokro vreme, a nam je na koncu vse skupaj uspelo narediti v samo štirih dneh,« pove sogovornica, ki jo pri novem projektu podpira tudi mož Boštjan. Ker je konj kot vsaka žival lahko nepredvidljiv, so veliko pozornosti namenili varnosti, zato so uredili manežo z mivko, ki bolje ublaži posledice morebitnih padcev, prav tako pa so manežo ogradili z mehko plastično ograjo.
Konj je plemenita žival, jahanje pa nekaj posebnega, poudarja Agata Lušina Struna. »Konj ima terapevtski učinek, čuti jahača in praviloma je tudi obratno. Sicer pa je jahanje super šport, razvijamo tudi določene mišice, ki jih običajno manj uporabljamo, izvajamo ga na svežem zraku,« je naštela nekaj prednosti jahanja. Priporoča ga tudi otrokom: »Do šestega leta predlagamo sprehod v maneži, pri tem pa se otroci navajajo na stabilnost in pravilno držo na konju, kar je tudi pogoj za razvoj v dobrega jahača. Vaje postopoma dopolnjujemo in pri šestih letih imamo že deklice, ki galopirajo.«