Razstava Da se ne pozabi bo v podstrešni galeriji gradu Khislstein gostovala do konca septembra. / Foto: Gorazd Kavčič

Da se ne pozabi

V gradu Khislstein je na ogled razstava kranjskega združenja žrtev okupatorjev 1941–1945, ki prikazuje nacistično nasilje nad Slovenci.

V sklopu razstave Da se ne pozabi bo jutri ob 19. uri v Vojnomirovi dvorani Ullrichove hiše na Tomšičevi 42 v Kranju projekcija filma Žrtve vojnega nasilja.

Ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne bo podstrešna galerija gradu Khislstein do konca septembra gostila razstavo z naslovom Da se ne pozabi, ki so jo pripravili v Združenju žrtev okupatorjev 1941–1945 Kranj. Razstava, ki je bila v zadnjih letih že na ogled v več slovenskih in nemških mestih, na šestnajstih razstavnih panojih s številnimi fotografijami in dokumenti prikazuje okupatorjevo nasilje nad slovenskim narodom, od zaporov ter delovnih in uničevalnih taborišč do zgodb ukradenih otrok in izgnancev.

Po besedah predsednika združenja žrtev okupatorjev Franca Rovana želijo z razstavo osveščati javnost o tistem delu preteklosti slovenskega naroda, ki se ne sme nikoli več ponoviti. »Razstavo smo pripravili predvsem na podlagi pripovedovanja ljudi, ki so bili izgnani v tuja taborišča. Slikovni material so prispevale žrtve vojnega nasilja, nekaj pa smo ga dobili tudi iz arhivskega gradiva v muzejih. Prikazano je tako življenje v taboriščih v Nemčiji, Avstriji in Italiji, kot tudi predhodno dogajanje, ko so Nemci zasedli Slovenijo in začeli ljudi izseljevati in preganjati iz svojih domov. Najprej so jih vozili v Srbijo, na Hrvaško in nekaj tudi v Bosno, kasneje pa so jih začeli voziti v Nemčijo,« je povedal.

Razstavo so začeli snovati že pred več kot desetimi leti, prvič je bila na ogled v nemškem Nürnbergu, z njo so med drugim gostovali tudi v Kölnu in Hamburgu, v mestu Wernigerode pa je postavljena stalno. Nemško javnost namreč želijo seznaniti z zgodovinskimi dejstvi, več let pa si prizadevajo tudi za izterjavo odškodnine od naslednic okupatorjev. V Sloveniji je bila razstava postavljena na Ptuju in v Mariboru, pred leti pa je že gostovala tudi v Kranju.

V sklopu razstave Da se ne pozabi bo jutri, v sredo, ob 19. uri v Vojnomirovi dvorani Ullrichove hiše na Tomšičevi 42 v Kranju projekcija filma Žrtve vojnega nasilja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 11. maj 2007 / 07:00

Odlične harmonike z Jesenic

Mladi jeseniški glasbeniki so na 32. mednarodnem srečanju harmonikarjev v Puli dosegli tri prva, drugo in tretje mesto.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 5. maj 2015 / 07:00

Da se ne pozabi

V gradu Khislstein je na ogled razstava kranjskega združenja žrtev okupatorjev 1941–1945, ki prikazuje nacistično nasilje nad Slovenci.

Šport / torek, 5. maj 2015 / 17:39

Šport na kratko

Hokej – Slovenska hokejska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu elitne skupine v prvem krogu predtekmovanja z 2 : 4 izgubila proti Belorusiji, v drugem krogu pa s 3 : 5 še proti Rusiji. Danes se...

Kronika / torek, 5. maj 2015 / 23:49

Obtožnico bodo spremenili

Na sojenju nepremičninskemu posredniku Danijelu Smuku in nekdanjemu direktorju Kmetijsko-gozdarske zadruge Sava Lesce Emilu Peternelu je tožilstvo napovedalo spremembo obtožbe.

Rekreacija / torek, 5. maj 2015 / 23:49

Upokojenci na strelski tekmi

Gorenjski upokojenci so se v Škofji Loki pomerili na pokrajinskem tekmovanju v streljanju s serijsko zračno puško. Nastopilo jih je 49 iz osmih društev upokojencev. Najboljše strelke in strelce imajo...

Rekreacija / torek, 5. maj 2015 / 23:48

Društvo živih kolesarjev

»Tisti, ki mu je iskreno do prijateljstva, se ne poteguje, da prijatelja dobi, marveč da postane prijatelj.« Albert Simonin