V Ratečah zaskrbljeni zaradi beguncev
V začetku prejšnjega tedna so na zboru krajanov v Ratečah izrazili zaskrbljenost zaradi namena sosednje Italije, da v poslopju nekdanje stražarnice na mejnem prehodu uredi center za begunce.
Rateče – Prebivalce Rateč skrbi napovedana odločitev sosednje Italije, da v stražarnico na nekdanjem mejnem prehodu med Italijo in Slovenijo namesti okoli štirideset beguncev. Kot so povedali v Ratečah, so za napovedano odločitev izvedeli od prebivalcev Bele Peči, ki se z odločitvijo lastne države ne strinjajo in so že zbrali več kot dva tisoč podpisov proti vzpostavitvi begunskega centra ob meji s Slovenijo.
Na pobudo krajevne skupnosti je tako župan Kranjske Gore Janez Hrovat v začetku prejšnjega tedna v Ratečah sklical zbor krajanov, kjer so domačini predvsem izrazili svojo zaskrbljenost zaradi napovedanega prihoda beguncev v neposredno bližino vasi. Kot so poudarili v Ratečah, razumejo stisko ljudi, ki prihajajo v Evropo z upanjem na boljše življenje, kot tudi sosednjo državo Italijo, ki se v zadnjem času sooča s hudim navalom beguncev, a poudarjajo, da stoji objekt nekdanje stražarnice na mejnem prehodu, od katerega je do italijanskega Trbiža deset minut vožnje z avtom, do Rateč pa pet minut hoje. Rateče so majhna in tradicionalna skupnost, za to nas seveda skrbi, kako bi prihod za nas relativno velikega števila tujcev vplival na življenje v vasi, pravijo zaskrbljeni krajani, ki se obenem sprašujejo, kako bi vzpostavitev begunskega centra vplivala na turizem, ki je brez dvoma najpomembnejša gospodarska panoga tako v Ratečah in Planici kot tudi v bližnji Kranjski Gori.
Kot je člane občinskega sveta konec prejšnjega tedna seznanil župan Janez Hrovat, je Italija sprva nameravala begunski center vzpostaviti na meji z Avstrijo, a se s tem ni strinjala avstrijska Koroška, pa tudi stavba naj ne bi bila dovolj velika, zato naj bi se odločili za objekt nekdanje stražarnice v bližini Rateč. Kot pravi predsednica sveta tamkajšnje krajevne skupnosti Sonja Kavalar, majhno skupnost, kakršna so Rateče, skrbi, kako bi se soočili z obremenitvijo, ki jo predstavlja sobivanje s popolnoma drugačno kulturo, pri tem pa poudarja, da na zboru krajanov niso izražali nasprotovanja, temveč zaskrbljenost zaradi izbire lokacije in razmer, ki lahko nastanejo ob prihodu beguncev, o čemer bodo obvestili tudi pristojni ministrstvi za zunanje in notranje zadeve.
Je pa zadevo na zadnji seji občinskega sveta komentiral tudi nekdanji župan Kranjske Gore, zdaj občinski svetnik Jure Žerjav, ki je med drugim poudaril, da se je vendarle treba zavedati, da so vsi begunci, ki pridejo, »ljudje, ki imajo ime in priimek.« Ob tem je spomnil, da smo bili ne tako dolgo nazaj tudi v Sloveniji mnogi v položaju, ko smo razmišljali, kam bi se umaknili, ter opozoril, da ni prav, da se mora Italija sama ukvarjati z iz dneva v dan bolj perečo begunsko problematiko.