
Vrhunsko umetniško poletje
Letošnji 63. Ljubljana festival bo več kot tri mesece razvajal z nastopi uveljavljenih domačih in svetovnih umetnikov s področja glasbe, opere, plesa, muzikala in gledališča.
Ljubljana – Drži, kot je uvodoma na novinarski konferenci povedal ljubljanski župan Zoran Janković, da smo v Ljubljani v zadnjih letih priča mnogim spremembam, edina stalnica, ki združuje ne le Ljubljančane in ljubitelje različnih vrst umetnosti iz Slovenije, ampak tudi mednarodno javnost, pa je nedvomno Ljubljana festival. Festivalska tradicija traja že triinšestdeset let, od leta 1992 pa ga uspešno vodi direktor in umetniški vodja Darko Brlek, ki je desetletje tudi predsednik Evropskega združenja festivalov. Že uvodoma je izrazil zadovoljstvo, da sponzorji ponovno spoznavajo priložnost v investiranju v kulturo, saj naj bi letos presegli višino lanskih sponzorskih sredstev. »Letošnji festival bo najdaljši do sedaj, saj bo uradno trajal tri mesece – od začetka julija do konca septembra, že sredi junija pa se mu z desetimi izvedbami pridružuje tudi muzikal Mamma Mia!«
Festival se bo po muzikalu, katerega premiera bo 15. junija, uradno začel 28. junija z glasbeno-vizualnim spektaklom z oskarjem nagrajenega Tana Duna, ki bo v Ljubljani tudi dirigiral. Svojemu Poljskemu rekviemu bo dirigiral eden najpomembnejših poljskih skladateljev in dirigentov, 81-letni Krzysztof Penderecki, Izraelskemu filharmoničnemu orkestru Zubin Mehta, Mladi nemški filharmoniji, ki bo 28. septembra sklenila dolgo festivalsko poletje, pa Jonathan Nott. »Smo edini poletni festival v Evropi, ki letos gosti tri velika skladateljska imena,« poudarja Brlek in dodaja, da gre za ustvarjalce, ki so pomembno sooblikovali glasbeni prostor od druge polovice 20. stoletja. Kot nekakšen antipod trem mednarodnim zvezdnikom klasične glasbe so tu trije naši uspešni glasbeniki, ki bodo imeli v okviru festivala svoje večere. Orkester Slovenske filharmonije bo vodil Uroš Lajovic, posebnost bo nastop mladega pianista Daliborja Miklavčiča in novo pianistično ime mlajše generacije Tina Mauko.
Zanimive operne večere bodo ustvarili Elina Garanča in Željko Lučić ter gostovanje Kitajske nacionalne operne hiše iz Pekinga s Turandotom in Nacionalne opere in baleta iz Sofije s Tristanom in Izoldo. Iz Sankt Peterburga se vrača Mariinsko gledališče, tokrat v popolni sestavi in z baletom Romeo in Julija. V plesnem programu bodo gostili Edwarda Cluga in mednarodno plesno koprodukcijo, pod katero se podpisuje tudi naš EnKnapGroup. Muzikala bosta letos kar dva – poleg ponovitve izjemno uspešnega Cvetja v jeseni bo, kot že rečeno, na sporedu prva uprizoritev priljubljenega muzikala Mamma Mia! Véliko zgodbo o Faustu, človeku, ki je svojo dušo prodal hudiču, prinaša Tomaž Pandur. Gledališki spektakel festival pripravlja v koprodukciji s SNG Dramo Ljubljana.
Za še bolj sproščeno poletje bo festival poleg muzikalov gostil še tradicionalno Poletno noč, tokrat posvečeno Elzi Budau, ob svoji 50-letnici delovanja avtorski projekt pripravlja Tomaž Domicelj, na dolgi mednarodni turneji se bo v Križankah ustavil duo 2Cellos, svoj tradicionalni nastop bo izvedel Vlado Kreslin, že tradicionalen pa postaja tudi nastop Uroša Perića in Big Banda RTV Slovenija (28. 8.).
Tudi letos bo v juliju v Križankah pod selektorskim vodstvom Toma Vrana potekala 18. mednarodna likovna kolonija, najmlajši pa se bodo lahko izpopolnjevali na brezplačnih tematskih ustvarjalnih delavnicah: tolkalni in plesno-pevski ter na mali likovni koloniji.
Vrednost letošnjega festivala Brlek ocenjuje na okrog dva milijona evrov. Seveda pa so vstopnice za najmanj 14 in največ 99 evrov za različne dogodke že v predprodaji.