
Občina je morala plačati banki
Mestna občina Kranj je po pravnomočnosti sodbe NLB že plačala 300 tisoč evrov tožbenega zahtevka in skoraj 141 tisoč evrov zamudnih obresti.
Kranj – Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sodbo kranjskega sodišča iz septembra 20013, po kateri mora občina Kranj Novi Ljubljanski banki plačati 300 tisoč evrov in zamudne obresti.
S tem je sodba postala pravnomočna, MOK pa je svojo obveznost v ponedeljek tudi že poravnal; poleg glavnice 300 tisoč evrov je plačala še skoraj 141 tisoč evrov obresti, kolikor se jih je nabralo od 30. novembra 2009 do dneva plačila, so pojasnili v kabinetu župana Boštjana Trilarja. Ob tem poudarjajo, da je občina svojo obveznost poravnala, ker zoper sodbo višjega sodišča ni več rednih pravnih sredstev in tudi uporaba izrednih pravnih sredstev (revizije), o kateri sicer razmišljajo, plačila po sodbi ne zadrži.
NLB, pravni naslednik družbe LHB Finance, je tožbo vložil zaradi plačila terjatev, nastalih pri obnovi gradu Khislstein v Kranju, ki jo je izvedel velenjski Vegrad. Občina je novembra 2008 z velenjskim gradbenim podjetjem podpisala 4,5 milijona evrov vredno pogodbo za obnovo Khislsteina (2,8 milijona evrov je sofinancirala EU), kasneje, ko se mu je že obetal popolni kolaps, pa je Vegrad z LHB Finance sklenil pogodbo o odstopu terjatev, po kateri bi moral MOK svoje obveznosti do Vegrada odtlej nakazovati direktno na račun LHB Finance, česar pa ni storil. Kot je na kranjskem sodišču pred poldrugim letom pojasnil pooblaščenec kranjske občine Aljoša Drobnič, MOK plačila LHB Financam ni nakazoval, ker je moral tako po pogodbi z Vegradom kot vladni odredbi o finančnem poslovanju proračunskih uporabnikov najprej plačati podizvajalce in kooperante, poleg tega pa MOK cesijske pogodbe tudi ni nikoli podpisal, ker ni bila sklenjena v obliki notarskega zapisa, zato je bila za občino neveljavna. A sodišče je nasprotno priznalo veljavnost cesijske pogodbe med Vegradom in družbo LHB Finance, čeprav je MOK ni podpisal, je pa bil z njo seznanjen.
NLB je prvotno od občine terjal kar 2,84 milijona evrov, a je kasneje tožbeni zahtevek znižal na 1,98 milijona evrov. Kranjska sodnica Marija Bakovnik je tožbenemu zahtevku ugodila le deloma, in sicer v višini 300 tisoč evrov, kolikor je tedaj občina nakazala finančni družbi Prvi Faktor, s katero je Vegrad prav tako podpisal pogodbo o odstopu dela terjatev. Sodnica je namreč ocenila, da je Vegrad faktoring družbi odstopil terjatve, ki jih je pred tem že odstopil LHB Financam. Njeno odločitev so sedaj potrdili tudi višji sodniki.