
Nedokončan objekt je naprodaj
Ljubljansko sodišče je v petek v okviru stečaja Hades Trgovine objavilo prodajo nedokončanega objekta Centra Komenda. Minimalni so obeti, da bi bila iz stečajne mase poplačana tudi Občina Komenda.
Komenda – Pri komendskem hipodromu namesto sodobnega poslovno-stanovanjskega kompleksa Center Komenda stoji zgolj betonska konstrukcija, ki kazi središče občine. Usoda objekta, ki ga je leta 2010 začela graditi družba IGRM, po njenem stečaju pa je investicijo prevzelo podjetje Hades Trgovina, je za zdaj še precej negotova, saj se je v začetku leta v stečaju znašel tudi drugi investitor, nedokončan objekt pa je tako postal del stečajne mase. Nič kaj obetaven razvoj dogodkov za Občino Komenda, ki je še pod nekdanjim županom Tomažem Drolcem v kompleks v zameno za stanovanja vložila 740 tisoč evrov vredno zemljišče. S tem se strinja tudi novi župan Stanislav Poglajen: »Občini v tem projektu res ne kaže dobro, saj na obstoječem objektu nismo prvi upnik, to je namreč Gorenjska banka, mi pa smo šele peti ali šesti v vrsti. Po moji oceni objekt žal ni vreden dovolj, da bi z njegovo prodajo pokrili vse dolgove, nastale pri banki. Teh je namreč kar za pet milijonov evrov.«
Okrožno sodišče v Ljubljani je sicer ravno minuli petek objavilo sklep o prodaji nedokončanega objekta po izhodiščni ceni 2,8 milijona evrov, ki se bo izvedla z zbiranjem zavezujočih ponudb. Kot piše v sklepu o prodaji objekta, je njegova likvidacijska vrednost za 30 odstotkov nižja od ocenjene tržne vrednosti, ločitveni upnik Gorenjska banka pa se s prodajo strinja.
Občina Komenda v stečajnem postopku Hades Trgovine po vsej verjetnosti ne bo poplačana, a župan upa, da na koncu vseeno ne bo ostala povsem praznih rok. »Upam, da bo novi investitor pokazal vsaj delček dobre volje, da se tudi občini povrne vsaj del njenega vložka,« pravi Poglajen, ki si želi, da bi objekt z več kot dva tisoč kvadratnih metrov tlorisne površine, ki je v kleti predvideval parkirišča, v pritličju poslovni del s trgovino in bifejem, zgoraj pa 38 stanovanj, čim prej dokončali, saj se v primeru nadaljnjega propadanja lahko zgodi, da ga bo treba na koncu še porušiti. Vsekakor pa bo treba, še ugotavlja župan, preprojektirati stanovanjski del kompleksa, ker je trenutno v njem predvidenih nekaj zelo velikih stanovanj, ki jih je danes zelo težko prodati.
Po najhitrejšem scenariju naj bi bil stečaj Hades Trgovine končan sredi poletja, ko naj bi postal znan tudi novi lastnik objekta, kar bo najverjetneje postala kar Gorenjska banka kot ločitveni in največji upnik, ki si želi za zdaj ponesrečeni projekt tudi dokončati, pravi župan. V želji, da v dogovorih z banko čim hitreje poiščejo ustrezno rešitev za črno piko v središču Komende, je občinski svet na zadnji seji že imenoval pogajalsko skupino, ki jo sestavljata dva svetnika in direktorica občinske uprave. »Z banko imamo za zdaj korektne odnose, prav tako s stečajnim upraviteljem in tudi z Mercatorjem, ki tudi še ni vrgel puške v koruzo in je še vedno pripravljen investirati v trgovski del kompleksa,« je še razložil Poglajen.