Metodi Zlatkov v ospredju, za njim od leve Krasimirka Sokolova, Aleksander Iliev in Renato Benedičič Tasov, Milan Sokolov, Goran Stojanovski, Kaja Ilieva in Emilija Zlatkov / Foto: Tina Dokl

Razigrani Makedončinja, otroški folklorni podmladek

Pri Makedonskem kulturnem društvu Sv. Ciril in Metod Kranj odlično deluje folklorna sekcija, ki jo od leta 2010 vodi Metodi Zlatkov. Približno šestdeset plesalcev imajo v treh skupinah – otroški, mladinski in starejši oz. veteranski. Okrog štirideset nastopov imajo na leto, med najpomembnejšimi sta Etno folk Kranj in območno pregledno srečanje folklornih skupin, ki je letos potekalo v Škofji Loki in na katerem so selektorji že na srečanju pohvalili njihovo otroško skupino. Prav o otroški skupini je tekla beseda z Metodijem Zlatkovim.

Mamicama Vesni Tasovi in Jovanki Ilievi se zdi zelo pomembno, da sinova Renato in Aleksander
(s)poznata svoje korenine, poleg tega izvirni makedonski plesi s spremljavo na izvirne instrumente nudijo tudi veliko veselja. Ilieva je pohvalila možnost obiskovanja dopolnilnega pouka, ki v OŠ Jakoba Aljaža Kranj poteka enkrat na teden in vsako leto v sklopu Majskih dnevov makedonske kulture poteka tudi kviz Kako dobro poznamo svojo domovino.

Kako radi najmlajši plešejo makedonske folklorne plese?

»Otroška skupina obstaja pet let, otroci so stari od šest do štirinajst let, trenutno jih je v skupini približno petnajst. Vadijo enkrat na teden pod mentorstvom članov iz mladinske skupine. Najmlajši so že tretja generacija makedonskih družin, ki živimo v Kranju in okolici. Pri otrocih veliko vlogo igrajo starši, da jih pripravijo na to, da jih pripeljejo na vaje, da so njihova zvesta publika. Bučen aplavz po nastopu otrokom vedno nariše nasmeh na obrazu. To nedeljo bosta naša otroška in starejša folklorna skupina nastopili v Kopru na praznovanju pravoslavne velike noči na povabilo Makedonskega kulturnega društva Koco Racin – Obala Koper.«

Kakšen je način dela z najmlajšimi plesalci?

»Mladi imajo kar željo po učenju številnih makedonskih pesmi, venčkov plesov, starih običajev. Na primer na koreografijo 'Ajde Veliče' so imeli zraven tudi rekvizite. Veliče oz. Velika je ime dekletu, ki se zdi njeni mami zelo leno, ker jo mora stalno priganjati, da kaj naredi, npr. prinese vodo, zamesi kruh ... Hči se sicer izmika opravilom, ampak na koncu vedno vse postori prva.«

Kdo pripravlja koreografije?

»Dolga leta je bilo to samo znanje, ki smo ga iz Makedonije prinesli prva generacija priseljencev. Zdaj povabimo tudi profesionalne koreografe iz Makedonije, da nam enkrat na leto na delavnicah predajo še več znanja o tem.

Značilna za makedonske plese sta sicer temperament in hitrost. Trenutno ima otroška skupina kostume, ki so značilni za vzhodni del Makedonije na tromeji s Srbijo in Bolgarijo. Mladinska skupina ima npr. šest različnih kostumov – glede na plese makedonskih pokrajin.

Otroško in starejšo skupino vedno spremlja orkester v živo z izvirnimi instrumenti, to so boben, dude, tamburica, piščal, ki so jih začeli uporabljati naši predniki že v 13. stoletju. Jaz imam tamburico, ki jo je naredil starejši gospod v Makedoniji in je stara osemdeset let. Narejena je iz hruške in je 'točna', saj se ujame z vsakim drugim instrumentom. Iz ohridske pokrajine npr. pa izhajajo najbolj znani mojstri izdelovanja bobnov.«

Kako pomembno je ohranjanje dediščine za sedanje najmlajše in naslednje generacije?

»Zelo pomembno. Naša naloga je – in tako tudi čutimo – da šege, navade, kulturo, tradicijo svojih prednikov negujemo, ohranjamo. Najmlajši imajo radi folkloro, odrasli člani pa jim pri tem pomagamo, seveda prostovoljno. Leta 2002 je bilo po popisu v Kranju 105 makedonskih družin, zdaj jih je verjetno še enkrat toliko. Veliko dejavnosti, druženja, povezovanja s slovensko in drugimi manjšinskimi skupnostmi prav tako omogoča naše društvo, ki smo ga v Kranju ustanovili leta 1992.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / petek, 27. december 2013 / 12:54

Glas skoz' vas, št. 5

Glas skoz' vas, 27. december 2013, št. 5

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 30. junij 2017 / 06:00

Koncert za lutnjo in glas

Tunjice - V soboto, 1. julija, bo v župnijski cerkvi sv. Ane v Tunjicah pri Kamniku koncert za lutnjo in glas. Nastopila bosta lutnjar Jan Čižmar in sopranistka Marta Močnik Pirc.

Kranj / petek, 30. junij 2017 / 06:00

Visok jubilej cerkve sv. Tomaža

Praznovanje petstote obletnice posvetitve cerkve sv. Tomaža bo v Britofu v nedeljo, 2. julija, ko bo sveto mašo daroval ljubljanski pomožni škof dr. Franci Šuštar.

Škofja Loka / petek, 30. junij 2017 / 21:53

Poletni potepi po pisani Loki

Škofja Loka – Turizem Škofja Loka to poletje spet vse sobote v mesecu juliju in avgustu organizira brezplačna vodenja po mestnem jedru Škofje Loke in ustvarjalne rokodelske delavnice z domačimi moj...

Bled / petek, 30. junij 2017 / 21:53

Odličnjake sprejel župan

Bled – Ob koncu šolskega leta je župan Janez Fajfar v prostorih Občine Bled sprejel učence, ki so v vseh razredih osnovne šole dosegli odličen uspeh. V šolskem letu 2016/2017 je deveti razred Osnov...

Nasveti / petek, 30. junij 2017 / 21:51

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)