Sedanji predsednik države Borut Pahor z Ivanom Omanom, ustanoviteljem Slovenske kmečke zveze in članom slovenskega predsedstva v času prvih demokratičnih volitev / Foto: Primož Pičulin

Spominjamo se prvih demokratičnih volitev

V teh dneh mineva petindvajset let od prvih svobodnih demokratičnih volitev v Sloveniji: 8. aprila 1990 je na njih zmagala združena opozicija Demos in sestavila vlado. Skupščino so takrat sestavljali trije zbori, državo pa je vodilo kolektivno predsedstvo s predsednikom Milanom Kučanom na čelu.

Kranj – Potem ko je bilo leta 1989 v Sloveniji dovoljeno večstrankarsko življenje, so se začele priprave na volitve. Nastale so nove stranke: Slovenska demokratična zveza (SDZ), Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS), Slovenska krščanska demokracija (SKD), Slovenska kmečka zveza, Zeleni, Slovenska obrtniška stranka, v stranke pa so se preoblikovale tudi nekdanje družbenopolitične organizacije. Novonastale stranke so sestavile združeno opozicijo Demos. Neformalno je ta nastala novembra 1989 na domačiji Ivana Omana v Zmincu, sporazum o nastanku Demosa pa je bil podpisan januarja 1990.

Na volilno nedeljo, 8. aprila 1990, je koalicija Demos zmagala s skoraj 55 odstotki glasov volivcev in sestavila vlado, ki jo je vodil Lojze Peterle. V njej je bilo tudi več gorenjskih imen: podpredsednik vlade je bil Jože Mencinger, ministri Peter Vencelj, Izidor Rejc, Jožica Puhar, Jelko Kacin. Parlament, takrat še skupščino, ki jo je prav tako vodil Gorenjec, znani disident France Bučar, so sestavljali trije domovi: zbor občin, zbor združenega dela in družbenopolitični zbor. Na čelu zbora občin je bil še en Gorenjec, Ivo Bizjak. In tudi v samem državnem vrhu, ki ga je takrat predstavljalo kolektivno predsedstvo pod vodstvom predsednika Milana Kučana, smo imeli Gorenjci svojega človeka, Ivana Omana, prvaka Slovenske kmečke zveze. Pred prvimi večstrankarskimi volitvami v Sloveniji pa kaže omeniti tudi Gorenjski glas, ki je v procesu demokratičnih sprememb imel pomembno vlogo. Leta 1989 je pod okriljem Gorenjskega glasa namreč začel izhajati časopis Demokracija.

Obletnico prvih svobodnih demokratičnih volitev v Sloveniji so proslavili v torek zvečer z državno slovesnostjo v Cankarjevem domu v Ljubljani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / petek, 16. maj 2014 / 10:15

Ne moreš se jim upreti

Sijaj in moč kristalov in mineralov, fosili, meteorit Jezersko kot osrednja znamenitost so pritegnili obiskovalce 42. mednarodnih dnevov mineralov, fosilov in okolja.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 5. november 2017 / 23:21

Kranj nekoč in danes

Hotel Jelen je bil zgrajen na mestu, kjer je v preteklosti že stala gostilna Jelen. Kot priča fotografija iz leta 1920, je bila to enonadstropna stavba. Z nadzidavo za eno nadstropje so pr...

Jesenice / nedelja, 5. november 2017 / 23:18

Občina bo kupila električno vozilo

Jesenice – Občina Jesenice bo v letu 2018 kupila električni oziroma hibridni avtomobil in uredila električno polnilnico. Skupna vrednost nakupa bo 49 tisoč evrov.

Železniki / nedelja, 5. november 2017 / 23:17

Cesta v Sorico prihodnje leto

Za dokončanje rekonstrukcije regionalne ceste v Sorico so izbrali Gorenjsko gradbeno družbo.

Nasveti / nedelja, 5. november 2017 / 23:10

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

GG Plus / nedelja, 5. november 2017 / 23:08

Za svet brez odpadkov

Žirovka Erika Oblak, svetovalka pri Zero Waste Europe ter sodelavka organizacij Ekologi brez meja, Eko krog in GAIA, je pred časom v Krajevni knjižnici Žiri spregovorila o tem, zakaj se je pomembno za...