
Kamniti most spet povezuje
V Loki pri Mengšu so odprli prenovljeni kamniti most, ki je nedavno povzročal polemike zaradi razpela, ki so ga postavili nanj.
Loka pri Mengšu – »Ko smo lani septembra začeli z gradbenimi deli, je bilo med občani kar nekaj opazk na račun, zakaj se tega lotevamo v teh časih. A danes na most, ki je bil res potreben prenove, lahko gledamo s ponosom in prepričan sem, da bo spet stičišče, ki bo povezoval ljudi z obeh strani,« je zbrane Ločane ob uradnem odprtju nagovoril župan Franc Jerič in si zaželel, da bi čim prej lahko uredili tudi bližnji manjši park.
Da pa so domačini na svoj most lahko ponosni tudi zaradi njegove izjemne starosti, je zbranim pojasnila Maja Avguštin iz kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki je pri obnovi aktivno sodelovala. »Naš zavod je ta kamniti most že leta 1998 vpisal v zbirni register kulturne dediščine. Sam most je datiran v 16. ali 17. stoletje, natančnega datuma ne poznamo, glede na način gradnje in samo arhitekturo pa ga lahko uvrščamo v to obdobje. Lok mosta je bil prvotno sicer višji, leta 1893 pa so ga znižali, najverjetneje zato, da so lažje vozili čezenj, prav tako je bila takrat odstranjena kamnita ograja in nadomeščena s kovinsko. Ta most je eden od osmih, ki so bili leta 1868 vrisani v reambulančni kataster,« je pojasnila in se dotaknila tudi polemik, ki so se pojavile v zvezi z razpelom. Kot smo že poročali, so predstavniki Koalicije za ločitev države in cerkve opozorili, da naj bi bila postavitev križa na občinskem mostu neustavna, saj naj bi se Občina Mengeš, ki bi v teh stvareh morala biti nevtralna, tako postavila na stran katoliške cerkve.
»Razpelo kaže na starost mostu. Mostovi so bili namreč od srednjega veka dalje vezani na Janeza Nepomuka, ki so ga vrgli v Vltavo, zato je postal svetnik, pa tudi zavetnih mostov. Na najstarejših, predvsem kamnitih mostovih, zato pogosto srečujemo njegov kip, na manjših pa razpela in tako je bilo tudi v tem primeru. Mostovi so od nekdaj kazali na moč človeka nad naravo, ki je premagal vodo, in čeprav so imeli mostovi nekdaj močno mistično in simbolno vlogo, se tega danes premalo zavedamo in se nam zdi samoumevno. Zato smo ob obnovi kamnitega mostu v Loki izdali kulturnovarstveno soglasje tudi za razpelo, ki smo ga postavili na mesto, kjer je nekdaj že stalo,« je še povedala Maja Avguštin.