Se Dnevi mineralov in fosilov selijo v Strahinj?
Je (bil) poskus, da bi se Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja maja letos preselili iz Tržiča v dvorano v Strahinj. Upam, da je Turistično društvo Tržič kot glavni organizator in pobudnik selitve s tem poskusom že pometlo. Dnevi mineralov in fosilov imajo v Tržiču več kot štiridesetletno tradicijo. Tržič z okolico je v očeh mednarodnih poznavalcev in ljubiteljev kamnin prepoznaven kot zibelka ljubiteljske geološke tradicije v Sloveniji. Društvo prijateljev mineralov in fosilov Slovenije je bilo ustanovljeno v Tržiču in se kot strokovni soorganizator dogodka seveda zavzema, da vsakoletna razstava ostane v Tržiču. Ne nazadnje, ta tržiško prepoznaven dogodek, tudi turistično, so na noge postavili zagnanci, prostovoljci, ljudje, ki so imeli veliko srce za Tržič.
Argument selitve je denar, ker naj bi bila dvorana v Strahinju cenejša, Dvorana tržiških olimpijcev dražja. Občina Tržič je partner pri Dnevih mineralov in fosilov in z letno pogodbo Turističnemu društvu Tržič iz občinskega proračuna nameni osem tisoč evrov. Najem Dvorane tržiških olimpijcev za ves konec tedna stane približno šest tisoč evrov, društvo je dobilo lani popust in je za najem plačalo štiri tisoč evrov. Znesek za najem naj bi bil letos podoben, za popust naj društvo (še) ne bi zaprosilo. Več občina društvu v tem trenutku niti ni pripravljena plačati. Lanskoletni prihodek Turističnega društva Tržič z Dnevov mineralov in fosilov, potem ko so odšteli vse stroške, je bil 5.433,17 evra. Lep znesek za nadaljnje aktivnosti, če primerjam, da nekaj podobnega dobi neko gorenjsko društvo s področja zdravstva za celoletne aktivnosti.
Turističnemu društvu Tržič glede poskusa selitve ne morem biti naklonjena, preveč argumentov proti temu je, pa tudi odnos obveščanja o načrtovani spremembi lokacije do pomembnih partnerjev Dnevov mineralov in fosilov, ne gre samo za Občino Tržič, pač pa tudi za Prirodoslovni muzej Slovenije in Društvo prijateljev mineralov in fosilov Slovenije, ni pravi. »Dajte več denarja, pa bo ostal Tržič.« Preveč ljudi je delalo na tem projektu v preteklosti, da si zaslužijo kaj drugega, kot kljubovanje. Eden teh mi je pripovedoval, kako so se trudili, da bi dneve mineralov in fosilov postavili na noge, zaslužek jim še po glavi ni hodil. Priznal pa je, da je bilo včasih vse enostavneje, ni bilo takšnih birokratskih zahtev, kot so danes, ko je treba zagotoviti in plačati vse, od avtorskih pravic za glasbo do varovanja. »Ampak 'srce' smo imeli pa vseeno večje,« je še poudaril.
Turistično Društvo