Zdravje ledvic za vse
Ledvice so čistilni stroj telesa, saj s filtriranjem krvi odstranjujejo odpadne snovi iz njega. V eni sami uri ledvice približno dvakrat očistijo kri oziroma kar petdesetkrat na dan.
»Okvara ledvic je pogosto povezana z zvišanim krvnim tlakom, povišano ravnjo sladkorja v krvi in s srčno-žilnimi obolenji,« je povedal prof. dr. Damjan Kovač, dr. med., iz Kliničnega oddelka za nefrologijo UKC Ljubljana. Z zdravim načinom življenja in vzdrževanjem ustrezne telesne teže skrbimo tudi za zdravje ledvic. »Med priporočili za ohranitev zdravja ledvic je pomembno uživanje manj slane hrane, saj Slovenci zaužijemo enkrat več soli, kot je priporočeno,« je še opozoril prof. Kovač. V Sloveniji društva ledvičnih bolnikov, ki so povezana v Zvezo, združujejo okrog dva tisoč petsto članov. Večinoma so včlanjeni bolniki s končno ledvično odpovedjo, ki se zdravijo z dializo ali pa imajo presajeno ledvico. Društva imajo še posebno pomembno vlogo pri podpori bolnikom in njihovim svojcem, da bi čim lažje premagovali težave bolezni in zdravljenja ter da bi lahko živeli čim aktivnejše življenje: »Še posebno pomembno podporno in povezovalno vlogo imajo društva pri bolnikih, ki se zdravijo z dializo, kjer preživijo trikrat na teden po štiri ali pet ur. Dializno zdravljenje zelo nazorno pokaže, kako pomembno nalogo pri čiščenju krvi v telesu opravljajo naše ledvice. Na to želimo opozoriti vse tiste, ki so zdravi, da bodo dobro skrbeli za svoje zdravje in se bodo izognili težavam, ki jih prinaša slabše delovanje ledvic,« je povedal predsednik Združenja društev ledvičnih bolnikov Slovenije Jože Ocvirk. Zato so tudi letos ob pomoči številnih prostovoljcev po vsej Sloveniji organizirali informativne točke ob nedavnem svetovnem dnevu ledvic. Akciji osveščanja so se pridružili tudi številni zdravstveni zavodi in druge organizacije.
Znaki, ki opozarjajo na ledvično bolezen, so otekanje okrog oči, otekanje obraza in nog, rjav ali krvav seč, zvišan krvni tlak, ledvena bolečina, ki ni povezana s telesno aktivnostjo, pogosto odvajanje seča predvsem ponoči ali zmanjšano odvajanje seča, ki ni sorazmerno s popito tekočino, pa tudi pekoč, dražeč občutek ali bolečina med odvajanjem seča.