
Gospoda z Gradišča nad Bašljem
V Stebriščni dvorani Mestne hiše je na ogled zanimiva razstava o arheološkem najdišču Gradišče nad Bašljem, predstavljena pa je tudi pot Heritage Route, ki povezuje deset izbranih evropskih najdišč.
Kranj – Razstavo, ki bo v Stebriščni dvorani Mestne hiše na ogled še ves teden, so v sodelovanju z Gorenjskim muzejem in Narodnim muzejem Slovenije pripravili sodelavci Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije pod vodstvom arheologinje Judite Lux. Gre za petletni evropski projekt Cradles of European Culture – Francia Media, ki krepi starodavne vezi med evropskimi narodi ter s tem spodbuja in promovira skupno evropsko kulturno dediščino. Francia Media je zgodovinsko-politično območje, ki se je med letoma 843 in 1033 kot veličastna dediščina Karla Velikega raztezalo v osrednjem delu srednjeveške Evrope, od Severnega morja do Sredozemlja. Na tem področju so se prepletali romanski, germanski in slovanski svetovi, se mešale kulture in znanja različnih ljudstev.
Del tega evropskega projekta je tudi pot Heritage Route, ki povezuje deset izbranih najdišč v prav toliko državah, od Nizozemske na severu do Italije in Hrvaške na jugu. Kranjska razstava ima tako dva dela. V prvem delu je na devetih panojih predstavljenih devet v projektu sodelujočih partnerskih lokacij, osrednji del tokratne razstave pa je namenjen širši predstavitvi najdišča Gradišče nad Bašljem. »Lahko bi rekli, da najdišče Gradišče nad Bašljem predstavljamo od A do Ž, od njegove lege, prvih odkritjih na njem, izkopavanj konec devetdesetih let prejšnjega stoletja do lanskega leta, ko se je ob podrtju drevesa zaradi žledoloma razkril poznoantični stolp ob obzidju,« je povedala arheologinja Judita Lux. Gre namreč za ostanke poznoantične naselbine iz 5. in 6. stoletja. Te so ponekod prekrite z debelo žganinsko plastjo, ki vsebuje ostaline iz zgodnjega srednjega veka, to je od konca 8. do začetka 10. stoletja. V osrednjem delu prostora so v visokih vitrinah tako predstavljeni predmeti, ki so razporejeni tematsko in se povezujejo z vsebino na posameznih panojih. Med drugim je na ogled nekaj ključnih poznoantičnih najdb, na fotografijah pa tudi zidano obzidje in objekti iz tistega časa.
V nadaljevanju so številni predmeti iz zgodnjega srednjega veka predstavljeni v štirih sklopih, na štirih panojih: vsakdanje življenje, ženska moda, vojščaki in konjska oprema. »Izjemni so deli konjske opreme in vojaške oprave, ki kažejo na prisotnost nekega višjega sloja oziroma so, kot smo zapisali, pripadali prvim predstavnikom plemstva v zgodnjesrednjeveški Karnioli ob koncu 8. in v 9. stoletju, ki so bili prisotni na Gradišču,« dodaja Luxova.
Predmeti z Gradišča, hranita jih narodni muzej Slovenije v Ljubljani in Gorenjski muzej v Kranju, so tokrat predstavljeni v vsej svoji lepoti in pomembnosti.