Žlindro bodo odslej predelovali pod okriljem SIJ Acroni
Podjetje SIJ Acroni je prevzelo dejavnost predelave žlindre od družbe Harsco Minerali. Prevzeli so tudi osemnajst zaposlenih.
Podjetje Harsco Minerali je leta 2014 ustvarilo za 15 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje in za dobra dva milijona evrov čistega dobička. V letih 2015 in 2016 pa je poslovalo s čisto izgubo, leta 2015 je ta znašala 260 tisoč, leta 2016 pa 222 tisoč evrov.
Jesenice – Žlindre, ki nastaja pri proizvodnji v SIJ Acroni, ne bo več predelovalo podjetje Harsco Minerali. V SIJ Acroni so se odločili, da bodo ta stranski proizvod, ki nastaja pri proizvodnji jekla, odslej predelovali sami. Tako so v sredo že prevzeli dejavnost in vso opremo družbe Harsco Minerali, prevzeli pa naj bi tudi 18 zaposlenih. Družba Harsco Minerali je bila sicer v lasti korporacije Harsco Minerals&Metals, koliko so morali odšteti za nakup opreme in prevzem dejavnosti, pa v v SIJ Acroni ne razkrivajo.
Spomnimo, družba Harsco Minerali je žlindro iz podjetja SIJ Acroni začela predelovati leta 2011, leta 2013 pa je znotraj kompleksa SIJ Acroni na Slovenskem Javorniku zgradila tudi sodobno tovarno za predelavo žlindre. Investicija je stala sedem milijonov evrov. Od leta 2011 do danes so predelali že 950 tisoč ton bele in črne žlindre, tudi dobršen del tiste, ki je bila vrsto let nakopičena ob podjetju. Samo lani so jo predelali 200 tisoč ton in jo večji del prodali na trgu. Predelana črna žlindra je uporabna kot surovina za ponovno uporabo v proizvodnji; iz predelane črne žlindre nastane surovina za zmesi za asfalt, mineralni produkt iz bele žlindre pa uporabljajo za gradnjo nasipov, sanacijo odlagališč, iz nje pridobivajo mineralno volno.
»Poleg nenehnega zmanjševanja našega vpliva na okolje, kar je ena glavnih prioritet družbe SIJ Acroni, bomo s prevzemom opreme in dejavnosti Harsco Minerali nekoč odpadni material še naprej predelovali v stranski proizvod, ki ga bomo uporabili v nadaljnjem proizvodnem procesu oziroma ga bomo prodajali kot vhodni material v gradbeništvu, cestogradnji in sanaciji okolja,« je povedal direktor družbe SIJ Acroni Branko Žerdoner. Kot je zagotovil, bo SIJ Acroni žlindro predeloval po enakem postopku kot doslej, z najvišjimi okoljevarstvenimi standardi, skladno z zakonodajo in Direktivo o industrijskih emisijah.