V podjetju Eltec Petrol so pripravili ogled Petrolovega centra za daljinsko energetsko upravljanje objektov. / Foto: Primož Pičulin

Povečujejo energetsko učinkovitost

V podjetju Eltec Petrol so v sredo pripravili ogled Petrolovega centra za daljinsko energetsko upravljanje objektov in predstavitev gorenjskega projekta REAAL – Obnovljivi viri energije v alpskem prostoru.

Bled – V družbi Eltec Petrol so se v zadnjih letih osredotočili na izvajanje projektov energetske učinkovitosti. Začetki družbe sicer segajo v leto 1968, ko so ustanovili podjetje Eltec Mulej, ki se je ukvarjalo z elektroinštalacijami in proizvodnjo toplotnih postaj. »Leta 2011 je potencial Elteca prepoznal tudi Petrol, ki se je dotlej ukvarjal predvsem s trgovino z naftnimi derivati in drugimi energenti. V maju bo tako naša družba integrirana v Petrol. Z njimi že rišemo ambiciozno prihodnost,« je poudarila izvršna direktorica družbe Eltec Petrol Blaženka Pospiš Perpar. Tudi s Petrolom kot lastnikom so ohranili štiri glavne stebre družbe, v okviru katerih ponujajo energetske in okoljske rešitve. S svojim delovanjem prispevajo k zniževanju rabe energije, vode in okoljskih obremenitev.

Vse, kar se dogaja v sistemih, ki jih upravljajo, spremljajo prek centra za daljinsko energetsko upravljanje objektov. Na področju daljinske energetike so po besedah Blaženke Pospiš Perpar prisotni v 36 sistemih v Sloveniji in tudi zunaj naših meja. Od tega 23 sistemov tudi upravljajo. Na področju učinkovite razsvetljave imajo 47 sistemov z novo zunanjo ali notranjo osvetljavo. »To je 19 tisoč zamenjanih svetil oziroma 14 milijonov kilovatnih ur prihranka električne energije,« je bila nazorna Blaženka Pospiš Perpar. To so naredili v različnih sistemih, od industrije do športnih dvoran, med katerimi je tudi športna dvorana v Kranju, pa do javnih razsvetljav, med drugim v Gorjah in na Bledu. V zadnjih letih so prisotni tudi na vodovodnih sistemih. »Zelo radi se pohvalimo s projektom v Komunali Kranj, ki smo ga izvedli po principu pogodbenega zagotavljanja prihrankov. Z njim poskušamo omejiti izgube v vodovodnih sistemih.« Energetsko upravljanje objektov pa izvajajo kot »energetsko pogodbeništvo«. Storitev energetskega upravljanja objektov združuje sklop storitev, s katerimi pomagajo doseči optimalno udobje ob minimalnih stroških. »Skrb za optimalno rabo energije in vode prevzame skupina strokovnjakov z različnih področij, ki stalno preverja učinkovitost sistema in izvaja ukrepe za znižanje rabe energije.« Po besedah Blaženke Pospiš Perpar je bil njihov projekt iz Kranja prvi tak projekt v Sloveniji.

Eltec Petrol je sodeloval tudi pri projektu REAAL, v okviru katerega so izpeljali energetsko sanacijo šestih javnih stavb v šestih gorenjskih občinah. Skupaj so bili ti projekti vredni več kot pet milijonov evrov, je pojasnil Roko Padovac iz BSC Kranj, od tega so 4,2 milijona evrov zagotovili v sklopu švicarskega finančnega mehanizma. Zaradi spremembe menjalnega tečaja imajo v okviru projketa REAAL na voljo še dodatnih 700 tisoč evrov. Razpis za nove investicije bodo predvidoma pripravili konec leta, je dodal Roko Padovac.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / ponedeljek, 24. junij 2019 / 15:01

Pogodba za obnovo Glavne ceste

Naklo – Župan Občine Naklo Ivan Meglič in tehnični direktor podjetja Strabag Dejan Kiš sta pred dnevi na sedežu nakelske občine podpisala pogodbo za izvedbo druge faze obnove Glavne ceste v Naklem....

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:48

Do poletja bo tudi regres

Bliža se poletje, ko zaposleni najbolj množično koristijo pravico do letnega dopusta, z njo pa je tesno povezana tudi pravica do regresa za letni dopust.

Kranjska Gora / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:47

Prenovo bo končal podizvajalec

Ljubljansko podjetje Javna razsvetljava, podizvajalec propadlega loškega gradbinca SGP Tehnik, bo dokončalo prenovo letalnice v Planici. Kljub nekajmesečni prekinitvi so pristojni prepričani, da bo pr...

GG Plus / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:45

»Vozimo po robu«

V Sloveniji štiriindvajset ur na dan vse dni v letu za paciente skrbi skoraj dvajset tisoč izvajalcev zdravstvene in babiške nege. Vsesplošna kriza pa se je dotaknila tudi njih.

Nasveti / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:44

Pomladanska klasika

Turni smuk izpod Kriške stene (okoli 1950 m) - Turni smuk, ki ga zaradi kratkega dostopa in dolgo obstoječega snega lahko označimo kar za tradicionalnega. Pomladanska smuka je lahko čisti presežek in...

Kronika / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:25

Z nožem zabodel ženo

Danes opoldne je 40-letni moški iz Preddvora na domu do smrti zabodel svojo ženo.