
O referendumu odločali poslanci
Koalicija Za otroke gre je v ponedeljek začela zbirati podpise za vložitev zahteve za razpis referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. O dopustnosti razpisa referenduma so na včerajšnji izredni seji razpravljali tudi poslanci.
Začeli zbirati podpise za referendum
Novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih so predlagali v Združeni levici, s čimer želijo odpraviti diskriminacijo istospolnih parov. Kot so opozorili, diskriminacija na podlagi osebnih okoliščin, kar spolna usmerjenost je, po slovenski ustavi ni dopustna. V Koaliciji Za otroke gre pa noveli nasprotujejo, ker menijo, da odpira vrata za posvojitve otrok v homoseksualnih skupnostih. O dopustnosti razpisa referenduma so na zahtevo 23 poslancev ZL, DeSUS, SD in ZaAB včeraj odločali v državnem zboru, a odločitve o tem do zaključka redakcije še niso sprejeli. Poslanci so ob predstavitvi zahteve za sklic poudarili, da obsojajo uporabo sovražnega govora in širjenje neresnic, ki se jih ob zagovarjanju referenduma poslužuje katoliška cerkev s podporo NSi in SDS. Predlog so po uskladitvi besedila na obravnavi na odboru državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide podprli tudi v SMC. V primeru, da bo državni zbor ustavil zbiranje podpisov, so v Koaliciji Za Otroke gre že napovedali, da bodo vložili ustavno pritožbo. Mnenje glede pobude za referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih je na svoji dopisni seji včeraj sprejela tudi vlada. Med drugim so poudarili, da zahteva spodbuja k neenakopravnosti na podlagi spolne usmerjenosti, referendumska kampanja pa bi spodbudila razpihovanje nestrpnosti.
Odločitev glede Vebra prihodnji teden
Minister za obrambo Janko Veber je moral ta teden analize posledic privatizacije Telekoma Slovenije pojasnjevati tudi predsedniku vlade Miru Cerarju. Sam sicer očitke o zlorabi pooblastil zanika, zato je že pretekli teden kot neutemeljenega označil poziv podpredsednika komisije državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Mateja Tonina, da bi moral odstopiti, ker naj bi z naročilom analize o pozitivnih in negativnih učinkih prodaje Telekoma presegel pooblastila. Na pogovoru s predsednikom vlade, na katerem sta skupaj pregledala poročilo, ki mu ga je s svojimi pojasnili poslal ob koncu tedna, je Veber znova zagotovil, da pri naročilu analize pozitivnih in negativnih vidikov privatizacije Telekoma ni prišlo do nezakonitega delovanja. Predsednik vlade je po razgovoru ministru Vebru naložil, naj poročilo dopolni. Pričakuje pisno pojasnilo, zakaj je minister navedeno analizo naročil Obveščevalno-varnostni službi (OVS), ko pa je bila prva analiza že zaupana civilnemu delu ministrstva, torej Civilni zaščiti in službi za informatiko in komunikacije. Obenem je predsednik vlade v zvezi z navedeno analizo OVS obrambnemu ministru naložil natančnejšo utemeljitev pravne podlage zanjo. Premier Miro Cerar je napovedal, da bo odločitev glede ministra Vebra sprejel v začetku prihodnjega tedna.
Ovadili Tonina in Jakiča
Prav zaradi zadeve Telekom pa sta nekdanji član uprave agencije za upravljanje kapitalskih naložb Marko Golob in nekdanji uslužbenec obrambnega ministrstva Ludvik Zvonar ovadila poslanca NSi Mateja Tonina, nekdanjega obrambnega ministra Romana Jakiča ter neznanega storilca. Tonina in še enega neznanega storilca sta ovadila zaradi izdaje državne skrivnosti, nekdanjega ministra Romana Jakiča pa zaradi opustitve dolžne skrbnosti oziroma kršitve zakona o obrambi v zadevi Telekom. Po mnenju Goloba in Zvonarja namreč določila zakona o obrambi nalagajo ministru za obrambo, da ravna tako, kot je ob naročilu analize vidikov zamenjave lastništva na Telekomu ravnal minister Janko Veber. Glede sedanjega postopka prodaje Telekoma sta Golob in Zvonar poudarila, da je pred prodajo nujno izločiti ali ponovno izgraditi tisti del komunikacijske infrastrukture, ki je sedaj namenjen ministrstvu za obrambo. »Gre za več stomilijonsko investicijo, ki jo je slovenska vlada državljanom dosedaj zamolčala. Prodaja Telekoma Slovenije tujemu kupcu, ne da se pred tem izloči oziroma dogradi ustrezna telekomunikacijska infrastruktura, pomeni očitno kršitev zakona o obrambi in hud udarec slovenski nacionalni varnosti ter odmik od standardov Nata,« sta prepričana Golob in Zvonar.