Čebelarski mojster Zoran Kmetič s satom v rokah

Čebelarstvo je nepredvidljivo

»Vreme in pašne razmere so vsako leto drugačne, problem je varoja ... Čeprav misliš, da že nekaj veš in znaš, te hitro preseneti,« pravi Zoran Kmetič, ki se je prav zaradi želje po pridobitvi novih znanj odločil izobraževati za čebelarskega mojstra.

Cerkljanska Dobrava – V okviru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je ob koncu avgusta prvih osem čebelarjev v Sloveniji uspešno opravilo praktični izpit za čebelarskega mojstra in s tem tudi sklenilo približno leto in pol dolgo izobraževanje. Naziv čebelarski mojster si je pridobil tudi Zoran Kmetič s Cerkljanske Dobrave, ki je sicer zaposlen kot letalski tehnik na letališču Slovenske vojske v Cerkljah na Dolenjskem, a se že sedemindvajset let v prostem času ukvarja tudi s čebelarstvom. »Prvo čebeljo družino sem kupil 1986. leta, pri dvajsetih letih – iz veselja do čebel pa tudi zaradi govoric, da bi se dalo s čebelami kaj zaslužiti. Začetek je bil težak, doživljal sem vzpone in padce, v vasi pa tudi ni bilo nobenega čebelarja, da bi ga lahko prosil za kakšen nasvet. Ko sem se po trinajstih letih ukvarjanja s čebelarstvom včlanil v Čebelarsko društvo Cerklje in sem začel prejemati tudi revijo Čebelar, sem dobil odgovor na marsikatero vprašanje. Veliko sem se udeleževal predavanj, bral literaturo in se učil na lastnih napakah,« se spominja Zoran, ki je pred štirinajstimi leti na vrtu postavil čebelnjak s sedemindvajsetimi panji. Zdaj ima v njem le pet družin, ostali prostor koristi za shrambo panjske opreme, trideset družin pa je preselil v nakladalne panje na dveh stojiščih na gozdni jasi, ki je poldrugi kilometer oddaljena od doma. »S tovrstno čebeljo pašo imam doslej dobre izkušnje, a kot vem, je šel letos mimo tudi medved,« pravi Zoran in dodaja, da čebele občasno pelje tudi na pašo po Sloveniji. Letos je tako osemnajst družin peljal na hojevo (jelkino) pašo na vznožje Snežnika. »Čebelarska letina je bila po slabem začetku nazad­nje še kar dobra. Če ne bi suša prekinila hojeve paše, bi bila celo odlična. Pri nas je najpomembnejši pridelek med, ljudje najbolj povprašujejo po regratovem, ki pa ga letos sploh ni bilo; pridelamo pa tudi nekaj cvetnega prahu. V prihodnje bomo ponudbo razširili na matični mleček in še povečali število čebeljih družin,« pravi Zoran in še pove, da med pridelujejo za lastne potrebe in za prodajo, a ker so količine majhne, ga lahko prodajo.

»Čebelarstvo je nepredvid­ljivo, vreme in pašne razmere so vsako leto drugačne, problem je varoja ... Ko misliš, da že veliko veš in znaš, te hitro kaj preseneti,« pravi Zoran in poudari, da je bila prav želja po pridobitvi novega znanja glavni razlog, da se je prijavil na izobraževanje za čebelarskega mojstra. »Izobraževanje je bilo koris­tno, na praktičnih delavnicah sem pridobil znanje, ki ga sicer v knjigah ne bi dobil.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 18. julij 2011 / 07:00

Ob večerih rada zapoje

Prejšnji teden je 102. rojstni dan praznovala Anca Gantar ali Štefanova Anca s Sela pri Žireh. Čila in vedra pravi: "Delat` je treba."

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Mi plešemo

Slovenci so se že navadili, da enkrat letno v Ljubljani pripravijo dan aerobike, Plesna zveza Slovenije je podelila priznanja, pred časom so nam predstavili vrhunski izdelek, ki je vseboval zlato, sed...

Mularija / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Učenke s pisateljsko žilico

Med zmagovalci literarnega natečaja Gradim svet iz besed so bile tudi tri gorenjske učenke: Tina Malenšek iz Preske, Petra Piber z Bleda in Ana Krajšek z Jesenic.

Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Čemaž, naravno zdravilo

Čemaž, ki ga poznamo tudi pod imenom divji česen, gozdni česen, kačji lek, štrkavec ter medvedji česen, ima številne zdravilne učinke, lahko pa ga uporabite tudi za spomladansko očiščevalno sredstvo,...

Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Smučarska avantura z radiem

Radio Si - Radio Slovenia International, ki kot 4. nacionalni radijski program deluje v okviru RTV Slovenija, je organiziral smučanje izpod Mont Blanca, ki je potekalo od 22. do 27. februarja v franco...

GG Plus / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Za vsak okus ena

V Komendi smo tokrat spraševali, kako dobro poznate kranjsko klobaso, kako pogosto in s čim najraje jo jeste in ali se Slovenci z njo primerno ponašamo.