Starši izmenjali izkušnje
Člani Zveze aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) so se v soboto v Radovljici srečali na šestem rednem zasedanju skupščine in ob tem pripravili tudi posvetovanje z naslovom Starši staršem.
Radovljica – »Posvet na temo Starši staršem je prinesel nekaj primerov dobrih praks, ki jih velja posnemati. Med drugim se je kot pozitivno izkazalo, da staršem prvošolcev predsedniki svetov staršev že na prvem roditeljskem sestanku predstavijo svoje delo,« je bil po koncu srečanja zadovoljen predsednik ZASSS dr. Anton Meden, ki so mu na tokratni skupščini še za dve leti podaljšali predsedniško funkcijo. ZASSS, ki združuje 15 aktivov, sicer vodi že vse od njegove ustanovitve junija 2011. Letos se jim je pridružil še aktiv svetov staršev zahodno dolenjske regije.
Člani aktivov so se v začetku srečevali dvakrat na leto, zdaj pa to srečanje poteka enkrat letno. Vsakič se posvetijo določeni temi, tokrat so se osredotočili na to, kaj lahko starši ponudijo drug drugemu. »Med drugim smo govorili o tem, kako opolnomočiti starše za delovanje v šoli na različnih področjih. Pomembno je tudi, da spoznajo, da se je treba zanimati za šolo in otroku dajati vtis, da je šola pomembna,« je poudaril Meden in dodal, da v ZASSS k temu prispevajo dobre izkušnje, ki jih bodo staršem poskušali posredovati tudi prek zgibanke. Dogovorili so se namreč, da bodo pristopili k izdelavi informativne zgibanke, ki bo tudi starše v nižjih razredih informirala o tem, kaj šola zahteva oziroma pričakuje od staršev, da bo otrok dobro funkcioniral v šoli. Poskušali bodo razvijati tudi partnerski odnos med šolo in starši. Pomembno je še, je dodal Meden, kako v svete staršev izbrati prave predstavnike, ki bodo to delo res opravljali z vso zavzetostjo. Ob tem ga veseli, da čedalje več staršev to vlogo vzame resno. »Trudimo se, da bi se ta praksa širila. Vsi namreč to delo opravljamo prostovoljno in tako velike količine dela ne bi mogli opraviti, če ne bi pri tem sodelovali različni ljudje, vsak s svojimi kompetencami, izkušnjami in žarom.«
Tudi letos so na posvetu izpostavili še problem učbenikov in učnih gradiv oziroma stroškov, ki jih imajo starši s tem. Zato na spletni strani sproti objavljajo podatke o cenah učnih gradiv na posameznih šolah, s čimer želijo svetom staršev dati smernice, kako naj se pogovarjajo s šolo, da bodo glede tega dosegli racionalni kompromis. »Ne želimo se vtikati v izbor učbenikov in delovnih zvezkov, a starši lahko naredijo vsaj to, da pogledajo, ali je bil delovni zvezek izpolnjen v celoti. Sicer se prihodnjo leto lahko pogovarjamo o tem, da ga ne rabimo.« Na pobudo gorenjskega aktiva bodo v prihodnje primerjali še stroške šolskih dejavnosti, kot so šole v naravi, izbirni predmeti, dnevi dejavnosti ... Na podoben način se bodo poskušali lotiti še cen šolskih malic in kosil, ki se prav tako precej razlikujejo med šolami, je še dodal Meden.