Alpe Scott je najtežji kolesarski maraton
Kolesarski maraton Alpe Scott je zagotovo najtežji v Sloveniji. Letos bo njegova četrta izvedba, zato težko govorimo o tradiciji, lahko pa o tem, da je postal prava "gazela", kar se tiče udeležbe, saj se vsako leto skoraj podvoji število udeležencev iz prejšnjega leta. Slovenci veljamo za narod ekstremistov, ko govorimo o rekreaciji ali športu, zato se tako zahtevne, težke prireditve kot požar razširijo po domovini. Kaj ni tako povsod drugje po svetu in ne samo pri nas? Drži! Zato pa bom dopisal ob besedi najtežji tudi najlepši kolesarski maraton v Sloveniji.
Najprej bom upravičil sloves - najtežji. Kdor se bo pojavil v nedeljo v Kamniku na startu maratona, mora vedeti, da bo v 130 prekolesarjenih kilometrih moral premagati kar dva tisoč višinskih metrov. Pot je speljana iz Kamnika, ki leži na 385 nadmorskih metrih, prek "slovenske Belgije" do Cerkelj in naprej v Preddvor, kjer se začne cesta vzpenjati proti Jezerskemu, ki leži na višini 884 metrov. Kratka, a ne nedolžna ravnina skozi vas je samo kratek oddih za nadaljevanje proti Jezerskemu vrhu, ki se baha na 1200 metrih. Tam se maraton ne ustavi ali obrne, ampak nadaljuje v sosednjo Avstrijo. Po dolgem in zelo lepo speljanem spustu maraton zavije desno proti Pavličevemu sedlu. Kadar kolesarji slišimo sedlo, nam je jasno, da sedi med dvema hriboma, na katera moramo riniti bicikle. Vzpon na Pavličevo sedlo je eden od najtežjih v naši bližini. V dobrih petih kilometrih se povzpnete za 515 višinskih metrov in dosežete vrh na skoraj 1400 metrih višine. Na vrhu se spet preselimo v Slovenijo, kjer se trasa nadaljuje skozi Logarsko dolino, ki je lepa, a je za kolesarje zelo zahtevna, še posebej po dveh tako težkih klancih. Tisti, ki imajo izkušnje s traso maratona, pravijo in trdijo, da se največje muke začnejo šele v Gornjem Gradu, kjer se začne cesta vzpenjati proti 902 metra visokemu Črnivcu, zadnjemu klancu na preizkušnji. Spust v Kamnik je samo še "spust", saj ponavadi ne ostane nič več moči za poganjanje pedal.
In zdaj še tisti najlepši del! Veliko maratonov sem že prekolesaril, zato lahko napišem, da je Alpe Scott eden od najlepših v Evropi. Kolesarji prekolesarijo prekrasne kraje, vasi in mesteca ter premagajo tri vrhove, s katerih se ponujajo čudoviti pogledi. Nekateri pravijo, da čar maratonu da legendarna pot na Jezersko. Legendarna zato, ker je ta pot znana med vsemi slovenskimi kolesarji kot tudi tistimi iz republik bivše skupne države. Nekateri pravijo, da ni cest čez "gorenjsko Belgijo", ki se razteza od Komende do Cerkelj. Vzpon na Pavličevo sedlo je izziv za vsakega kolesarja. Spust po Logarski dolini s Savinjo ob boku pa je kolesarski užitek z najvišjo oceno. Gornji Grad in Črnivec ter spust v Kamnik pa sta že od nekdaj "klasična" kolesarska tura.
Nasveti, ki niso odveč: na maraton Alpe Scott naj se odpravijo le zelo dobro pripravljeni rekreativci. Pomislite samo na to, ali ste že kdaj prekolesarili 130 kilometrov in vmes premagali dva tisoč višincev? Če niste, potem raje to počnite sami in ne na maratonu Alpe Scott! Če se v Ljubnem počutite odlično, ne pretiravajte z "razmetavanjem" moči, kajti pred vami je še Črnivec, ki je najtežji klanec na maratonu. Jejte in pijte vsakih dvajset kilometrov, ker ta maraton ekspresno pobira moči. Če se odločite za "panoramsko" vožnjo, to storite že v Preddvoru. Ne pustite se zapeljati adrenalinskemu užitku vožnje v veliki skupini kolesarjev, ker vam bo ta užitek "neopazno" spil vso energijo, še preden boste dosegli gostilno Kanonir pod Jezerskim. Kolo naj bo seveda tehnično brezhibno. Posebno pozornost posvetite zavoram! V primeru dežja ne pozabite na anorak, galoše, rokavice z dolgimi prsti, kapico pod čelado in grelno masažo. Če bo zelo vroče, ne pozabite na pijačo!