
Dolino obnavljajo po poplavah
Predstavniki Agencije RS za okolje (ARSO), ki v dolini Hrastnice izvaja interventna dela na vodotoku za protipoplavno zaščito, so si v družbi župana Miha Ješeta ogledali potek del.
Hrastnica – Sanacijska dela potekajo na dveh tretjinah lokacij v Sloveniji, kjer so lansko jesen pustošile poplave, denar zanje je zagotovila vlada z akcijskim načrtom novembra lani, je na gradbišču v dolini Hrastnice, enem od 187 v Sloveniji, povedal Jožko Knez, generalni direktor ARSO. Vlada je za ta namen zagotovila 11 milijonov evrov, denar za izvedbo je zagotovljen do konca maja, niso pa zagotovljena sredstva za sanacijo celotne škode. Za območje zgornje Save sta namenjena 2,5 milijona evrov, je povedal Urban Ilc z Urada za upravljanje z vodami na območju zgornje Save. Škoda po poplavah na tem območju pa je znašala kar 23 milijonov evrov, smo še slišali od predstavnikov ARSO ob ogledu opravljenih del v dolini Hrastnice.
Največji objekt v Hrastnici, obnovljen v strugi vodotoka, je protipoplavna pregrada, ki je ključna za vso dolino. Zgrajena je bila po velikih poplavah leta 1926 in je torej skoraj devetdeset let kljubovala vodni sili, avgusta lani pa so jo uničila takratna neurja. Poleg zaplavne pregrade so vzdolž struge uredili še brežna zavarovanja, stabilizirali so strugo na območju Sv. Barbare, v tej dolini jih čakajo še dela v Puštalu, kjer prav tako izvajajo ukrepe poplavne varnosti in stabilizacijo vodotoka. To jih je stalo 190 tisoč evrov, od tega le zaplavna pregrada sto tisoč, je še povedal Urban Ilc. Na koncu doline Hrastnice pa je treba obnoviti še dva mostova, zanju je pristojna občina, ki bo za obnovo potrebovala okoli sto tisočakov. Občina je sicer za interventne ukrepe v zadnjih dveh letih iz rezerv namenila okoli pol milijona evrov.
„Lani sta dve hudi neurji na območju občine napravili ogromno škode. Agencija RS za okolje in njena kranjska izpostava sta se hitro odzvali in že po avgustovskih poplavah zagotovili nekatere protipoplavne ukrepe, ki so potem kljubovali v novembrskih poplavah. Po teh pa je tudi ministrica za okolje in prostor, ko je obiskala Škofjo Loko, dala obljubo o sanacijskih delih in prvi ukrepi so se res začeli izvajati že decembra,“ je povedal župan občine Škofja Loka Miha Ješe. Prva je bila na vrsti Hrastnica, zatem Sovpat, sledila bodo še dela v Bodoveljski grapi in na desnih pritokih Poljanske Sore. „Projekti so narejeni in še naprej upam na dobro sodelovanje. Veliko je že narejenega, a imamo še dosti dela, da bodo ti kraji varni pred prihodnjimi poplavami.“