Zagorelo skladišče zdravil
Kranjski poklicni gasilci so v Lekovem skladišču zdravil na Primskovem pri Kranju izvedli obširno vajo reševanja v primeru nesreče z nevarno snovjo.
Kranj – V četrtek popoldne so se verjetno številni Kranjčani spraševali, kaj hudega se je zgodilo na Primskovem, kamor so na pomoč hitela številna gasilska, reševalna in policijska vozila, a naj jih takoj pomirimo – šlo je le za reševalno vajo, ki jo je v Lekovem skladišču zdravil in sosednji industrijski hali mizarske delavnice izvedla Gasilsko reševalna služba Kranj.
Alarm zaradi namišljenega požara in nesreče z nevarno snovjo v skladišču Leka se je oglasil nekaj po 13. uri. Nanj so se poleg 45 kranjskih poklicnih gasilcev odzvali tudi reševalci in policisti, ki so morali zavarovati ogroženo območje. Reševanje v takih nesrečah je po besedah poveljnika operative v GRS Kranj Mateja Kejžarja zahtevno in dolgotrajno. »Požar je izbruhnil v skladišču zdravil, kar pomeni, da so morali gasilci preiskati velik prostor in tudi iskati pogrešane osebe, ki so bile izpostavljene nevarnim snovem. Zaradi tega je intervencija zahtevala uporabo posebne zaščitne opreme, gasilci so uporabljali nepredušne obleke, ki preprečujejo direkten stik z okolico. Poskrbeti je bilo treba tudi za postavitev triažnih šotorov in dveh dekontaminacijskih prikolic – eno za prebivalce, drugo za reševalce oziroma gasilce. Postopki so v taki nesreči dolgotrajni, kot prvo pa smo morali narediti oceno tveganja za gasilce in preveriti ustreznost zaščitne opreme, s katero razpolagajo,« je razložil.
Podobno vajo v primeru nesreče z nevarnimi snovmi so kranjski poklicni gasilci lani izvedli skupaj s Slovensko vojsko na območju kranjske vojašnice, tokratna pa je bila namenjena izključno usposabljanju znotraj GRS Kranj, tako da so v njej sodelovali skorajda vsi njihovi operativni gasilci. »K sreči se s tako velikimi nesrečami in požari nevarnih snovi ukvarjamo le na vajah, medtem ko se z njimi pri pravem delu še nismo srečali. Vaje so sicer zelo dobrodošle, saj nam razkrijejo, kaj je v naših reševalnih postopkih treba izboljšati,« je še povedal Kejžar.
Kranjski poklicni gasilci letos načrtujejo štiri obširne vaje znotraj zavoda, v katerih bo sodelovala skorajda celotna gasilska enota. Tokratna s področja nevarnih snovi je bila prva po vrsti, sledile pa ji bodo še vaje s področja prometnih nesreč, velikih požarov in tehničnega varovanja.