Še se borijo za svoje pravice
Na srečanju članov Društva izgnancev Slovenije oziroma njihove Krajevne organizacije Tržič so predstavili tudi pred kratkim izdano knjigo Nemčija še ni plačala vojne škode.
Tržič – V Društvu izgnancev Slovenije, Krajevna organizacija Tržič so v petek pripravili srečanje za svoje člane v restavraciji Raj v Tržiču. Predsednik Krajevne organizacije Tržič Alojz Žabkar je povedal, da je v Društvo izgnancev Slovenije vključenih več kot osemdeset krajevnih organizacij po Sloveniji in nekaj tudi v tujini. »Društvo je bilo ustanovljeno z namenom, da se izgnanci povežemo, izdamo svoj časopis, ki naj prikaže potek nasilnega izgnanstva in oropanja premoženja ter organizirano vodi zahtevke do upravičene vojne odškodnine,« je poudaril Žabkar. Tržiška krajevna organizacija je imela konec lanskega leta 63 članov, medse si želijo več podpornih članov, tudi svojcev in potomcev izgnancev. Nasploh naj poskušajo pridobiti čim več mladih članov, jim je svetovala Vesna Dobre, predsednica Skupnosti internirancev Dachaua.
Predstavili so knjigo Nemčija še ni plačala vojne škode, gradivo je zbrala, napisala in uredila Ivica Žnidaršič, predsednica Društva izgnancev Slovenije. »Ivica Žnidaršič obravnava premalo zgodovinsko poznan in socialno urejen problem velike skupine slovenskih izgnancev, skoraj osemdeset tisoč jih je bilo, ki so jih vsi trije okupatorji med drugo svetovno vojno pregnali iz njihove domovine. Žnidaršičeva z nešteto dokumenti prikazuje prizadevanja za njihove pravice. Knjiga je dragocena zbirka dokumentov, ki so lahko opomin slovenski državi in spomin preživelim izgnancem in beguncem,« je med drugim napisal recenzent knjige dr. Janko Prunk. Direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek je izrazila željo, da bi se muzej in člani krajevne organizacije še bolj povezali in da bi v muzeju radi zbrali njihova pričevanja, da bodo ta ostala zapisana za naslednje generacije. Srečanja so se udeležili tudi predstavnik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Jure Jerkič, predsednica Društva upokojencev Tržič Zvonka Pretnar, tržiški župan Borut Sajovic in v imenu predsedstva Društva izgnancev Slovenije Slava Biček.
Že lansko leto so stekle priprave na sedemdeseto obletnico konca druge svetovne vojne in vrnitve iz izgnanstva in begunstva. »Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 bo organiziralo osrednjo prireditev in II. kongres izgnancev in beguncev – žrtev fašizma in nacizma 6. junija. Naslednji dan, 7. junija, na dan izgnancev, pa bo dan odprtih vrat v največjem zbirnem taborišču za izgon Slovencev v hlevih in konjušnicah pri gradu Rajhenburg v Brestanici,« je napovedal Alojz Žabkar.