Na Gorenjskem še brez okužbe

Med osmimi letos zabeleženimi primeri okužbe z ošpicami v Sloveniji ni bilo nobenega z Gorenjske. Raziskovali so sicer primer obolele deklice, vendar so sum okužbe z ošpicami kasneje na infekcijski kliniki v Ljubljani ovrgli.

Kranj – V sedmih evropskih državah je bilo lani in letos že več kot 22 tisoč okužb z ošpicami. Čeprav se je število okuženih lani v primerjavi s predhodnim letom prepolovilo, se po Evropi še naprej pojavljajo izbruhi, zato evropska regionalna pisarna Svetovne zdravstvene organizacije poziva k okrepitvi cepljenja.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji letos zabeležil osem okužb s to boleznijo, med obolelimi sta tudi otroka, stara dve in tri leta, nekaj primerov pa je še v preiskavi. Šlo naj bi za v Slovenijo vnesene primere. »Na Gorenjskem letos nismo imeli prijave potrjenega primera ošpic. Smo pa prejšnji teden raziskovali primer obolele deklice, vendar je bil sum okužbe z ošpicami kasneje na Infekcijski kliniki v Ljubljani laboratorijsko ovržen,« je povedala Irena Grmek Košnik, vodja delovne skupine za nalezljive bolezni na kranjski območni enoti NIJZ. Zadnji potrjen primer ošpic na Gorenjskem je bil tako leta 2011.

Kot rečeno, se ošpice širijo v številnih evropskih državah. Ta čas se s hudim izbruhom borijo v Berlinu, kjer je zaradi ošpic umrl osemnajstmesečni deček (zadnji smrtni primer v Sloveniji je bil leta 1994), izbruh te bolezni je tudi v Bosni in Hercegovini, nedavno je bil na Hrvaškem … »Danes je svet globaliziran. Slovenija meji na države, ki so imele oz. še imajo izbruhe. Če bodo nekateri starši še naprej zavračali obvezno cepljenje otrok, potem tudi pri nas lahko pričakujemo povečano število obolelih z ošpicami,« opozarja Grmek Košnikova. Če je bila leta 2013 precepljenost proti ošpicam na Gorenjskem 96-odstotna, se je lani znižala na 91,1 odstotka, zaradi česar so, pravi sogovornica, upravičeno zaskrbljeni. Za Slovenijo lanskih podatkov še nimajo, v letu 2013 pa je bila precepljenost 93,9-odstotna.

Kot poudarja, je cepljenje najučinkovitejša zaščita pred ošpicami: »V Sloveniji smo s skoraj 40-letnim programom cepljenja otrok proti ošpicam uspeli močno zmanjšati breme bolezni in se približujemo njeni eliminaciji. Le z vzdrževanjem visokega deleža cepljenih oseb lahko preprečimo širjenja bolezni v populaciji tudi v primeru vnosa bolezni v državo.« Za trajno zaščito sta potrebna dva odmerka cepiva; prvega otroci prejmejo med 12. in 18. mesecem starosti, drugega pa ob vstopu v šolo.

Ošpice se v Sloveniji v obdobju 2000–2009 niso pojavljale, v letih 2010–2013 pa so beležili le posamezne iz tujine vnesene primere, ki pa niso povzročili večjih izbruhov. Zadnji izbruh ošpic je bil konec lanskega leta v povezavi z mednarodno razstavo psov v Šempetru pri Gorici, ko se je okužilo več kot 40 oseb.

Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, ki jo spremljajo vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic in značilen izpuščaj. Ta se pojavi od tretjega do sedmega dneva bolezni najprej na obrazu, nato se razširi po telesu in traja štiri do sedem dni. Za zdravljenje ni posebnega zdravila, bolezen se zdravi simptomatsko. Zapleti pri ošpicah so pogosti zaradi naknadnih bakterijskih okužb; virus pa lahko prizadene tudi osrednje živčevje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / sreda, 17. maj 2017 / 08:31

Dnevi mineralov in fosilov

Že petinštirideseti Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja so potekali minuli konec tedna, letos je bil poudarek na geološkem bogastvu Dolenjske, Notranjske in Bele krajine. Dneve so tradiciona...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 6. maj 2024 / 19:08

Človek, ne jezi se

Človek, ne jezi se pravi klasika družabnih iger iz našega otroštva. Pa vendarle sem se malce razjezil, če igro sem izgubil. Danes je že prava redkost videti otroke, kako se zabavajo ob družabni igr...

GG Plus / ponedeljek, 6. maj 2024 / 19:05

Za več znanja o avtizmu (2)

Priročnik za delo z osebami z avtizmom od predšolske vzgoje do zaposlitve je le eden izmed rezultatov projekta Vis a vis, katerega nosilec je Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije.

Kronika / ponedeljek, 6. maj 2024 / 19:02

Tovor padel na tla in poškodoval delavko

Škofja Loka – Škofjeloški policisti so pred dnevi obravnavali nesrečo pri delu v enem izmed podjetij. Kot so pojasnili na Policijski upravi Kranj, je 37-letna delavka upravljala prenos bre...

Kronika / ponedeljek, 6. maj 2024 / 19:02

Uroš Povalej prevzel vodenje kranjske policije

S 1. majem je vodenje Policijske uprave Kranj začasno prevzel Uroš Povalej, ki bo na tem mestu vse do imenovanja novega direktorja. Dosedanja direktorica Melita Močnik se je s 30. aprilom upokojila.

Preddvor / ponedeljek, 6. maj 2024 / 19:00

Tudi v znamenju planincev invalidov

Preddvor – Sredi aprila je Planinsko društvo Preddvor v sodelovanju z Meddruštvenim odborom planinskih društev Gorenjske organiziralo tradicionalno srečanje vodnikov in mentorjev Planinske zveze Sl...