Otroci bi potrebovali več pomoči

Rejniško društvo opozarja, da bi otroci, ki živijo v rejniških družinah, potrebovali več strokovne pomoči. Problematične so predvsem čakalne dobe za psihoterapevtsko pomoč; na Gorenjskem je bistveno bolje kot drugod po Sloveniji.

Rejniško društvo deluje od leta 2006 in ima že več kot 200 članov. V društvo se združujejo otroci iz rejniških družin, bivši otroci iz rejniških družin, rejniki in rejnice, strokovnjaki s področja rejništva ter vsi, ki jim je rejništvo blizu. Po podatkih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je bilo januarja letos v Sloveniji v reji 917 otrok.

Radovljica – Rejniško društvo Slovenije v nizu okroglih miz predstavlja rejniško dejavnost in opozarja na probleme, s katerimi se soočajo rejniške družine. V petek so eno takšnih pripravili v Lescah, kjer so predstavniki društva opozorili predvsem na dejstvo, da bi rejniške družine potrebovale več strokovne pomoči. Problem predstavljajo zlasti dolge čakalne dobe za psihoterapevtsko pomoč otrokom v rejništvu, a k sreči s tem gorenjske rejniške družine nimajo toliko težav kot drugod po Sloveniji.

»Otrok v rejništvu je otrok med dvema družinama. K rejnikom pride pogosto z zelo hudimi izkušnjami, vse čas ostaja razpet med matično in rejniško družino,« je povedala poklicna rejnica iz Prekmurja Tanja Ferlin. »Ko smo v svoj dom sprejemali prvega otroka, sem si mislila, da verjetno ne bo prav hudo, ker bo otrok iz težkih razmer prišel v urejen, topel in ljubeč dom, na mnogo bolje torej. Ne bi se mogla bolj zmotiti,« opisuje svoje začetke na poti rejništva. »Na začetku, ko otroka še ne poznaš, je  najhuje. Eden od otrok je jokal cele noči, pa nisem vedela, kako mu pomagati: poiskala sem terapevtsko pomoč, čeprav v oddaljenejšem kraju, in to mi je še vedno v veliko pomoč.« Opozorila je, da pravzaprav družina v rejništvo ne dobi le otroka, ampak posredno tudi njegove starše in sorodnike. »Otroci imajo svoje starše radi, ne glede na to, kakšni so, in prav to jih pogosto spravlja v stisko. Zlasti v obdobju mladostništva, ko skoraj vsak od njih raziskuje svoj izvor, razloge za rejništvo, preverja svoje matične starše in rejnike.  Tudi v tem obdobju tako otroci kot rejniki marsikdaj potrebujejo poglobljeno terapevtsko pomoč.«

Situacija po slovenskih regijah je zelo različna, ugotavljajo v Rejniškem društvu Slovenije. Kot je pojasnila Maksimiljana Mali, nekoč zaposlena na domžalskem centru za socialno delo, zdaj pa članica društva, so razmere po državi večinoma slabe, problematični sta dolga čakalna doba in oddaljenost. Družine se soočajo z neustrezno in nekontinuirano terapevtsko obravnavo, ki jim ni na voljo, ko bi jo najbolj potrebovali. Problem je tudi, da terapevti rejniškega sistema ne poznajo dovolj, je povedala Malijeva.

Kot so na okrogli mizi povedali gorenjski rejniki, tu tako zaostrenih razmer ne opažajo. Direktorica centra za socialno delo Jesenice Anita Bregar pravi, da bi jim sicer prišlo prav, da bi bila psihoterapevtska pomoč dosegljiva 24 ur na dan, dobrodošle bi bile tudi podporne skupine. Ni pa situacija kritična in rejniki ter otroci dobijo pomoč pedopsihiatra, ko jo potrebujejo, tako v zdravstvenih domovih na Jesenicah, v Kranju in Škofji Loki kot tudi na gorenjskih centrih za socialno delo, kjer imajo povsod, razen v Tržiču, zaposlene tudi strokovne delavce – psihologe.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / ponedeljek, 17. maj 2021 / 16:30

Bodoči strojniki kmalu v obnovljeni šoli

Srednja šola Jesenice bo vendarle obnovljena, vlada je prižgala zeleno luč za več kot petnajst milijonov evrov vredno celovito prenovo šole, v kateri izobražujejo v programih strojništva, predšolske v...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / sreda, 18. junij 2014 / 10:41

Bosonogi na Šenturško goro

Pohoda bosonogih na Šenturško goro se je udeležilo 135 pohodnikov, kar je največ doslej.

Nasveti / sreda, 18. junij 2014 / 10:39

Timijan obnovi pogum

Današnji zeliščni izbranec timijan naj bi krepil pogum, katerega nam Slovencem zadnje čase primanjkuje, če ne že kar zmanjkuje. Timijanovo botanično ime izhaja iz grške besede thymon, ki ne pomeni nič...

Razvedrilo / sreda, 18. junij 2014 / 10:38

Dobrodelnost brez meja

Člani skupine Sarcasm iz Kranja so se nedavno udeležili dobrodelnega festivala v Novem Sadu za žrtve poplav na Balkanu, na Jezerskem pa so odprli prenovljeno hišo »preužitkarico«.

Razvedrilo / sreda, 18. junij 2014 / 10:31

S sinom še vedno peče kruh

Alojzija Kršinar iz Trnovca je pretekli ponedeljek še vedno čila in zdrava praznovala stoti rojstni dan. S sinom Jožetom živi na mali kmetiji v dolini Ločnice, stisnjeni med pobočja Polhograjskega...

Kultura / sreda, 18. junij 2014 / 10:27

Klavirske melodije po filmskih notah

V avditoriju Letnega gledališča Khislstein je gostoval hrvaški klavirski virtuoz Maksim Mrvica, ki preko črno-belih tipk uspešno krmari med klasiko in pop uspešnicami.