V Šenčurju se niso premislili
Občina Šenčur vztraja pri lanski odločitvi, da ne bo sofinancirala obnove prostorov v kranjskem domu upokojencev, kakor tudi v katerem drugem domu ne.
Šenčur – Po lanski odločitvi občinskega sveta, da Občina Šenčur ne bo sofinancirala prenove prizidka in dveh varovanih oddelkov Doma upokojencev Kranj, je njegova direktorica Zvonka Hočevar napovedala, da bodo v domu samo še do konca leta 2014 zagotavljali prednostno obravnavo šenčurskih občanov za sprejem v domu, saj to ne bi bilo več pošteno do kranjski občanov, katerih občina je prenovo tudi finančno podprla. Ker smo že pošteno zakorakali v novo leto, nas je zanimalo, ali se je napoved uresničila oziroma ali je po zadnjih lokalnih volitvah in zamenjavi župana med domom in občino prišlo do drugačnega dogovora. »Nič se ni spremenilo. Občinski svet je lani sklenil, da investicij v kranjskem domu upokojencev ne bo sofinanciral, in takšno stališče imamo še vedno. Glavni pomislek je, da bi potem podobno ravnanje občine Šenčur lahko pričakovali še v drugih bližnjih domovih za starejše občane, na primer v Preddvoru in v Naklem,« je povedal šenčurski župan Ciril Kozjek. Glede napovedane neenakopravne obravnave šenčurskih občanov za sprejem v kranjski dom Kozjek odgovarja, da tega ukrepa ne pričakuje in do njega tudi ne more priti.
Tudi direktorica doma Zvonka Hočevar je potrdila, da so od novega šenčurskega župana prejeli odgovor, da občina Šenčur ne bo sofinancirala kakršnekoli prenove, ker bi potem morali financirati tudi druge domove, ki sprejemajo njihove občane. »Žal mi je takšnega razmišljanja, ko menijo, da smo vsi dolžni sprejemati njihove občane, sami pa niso pripravljeni vložiti niti evra za boljše počutje stanovalcev, tudi njihovih občanov, in da menijo, da smo jih tako ali tako dolžni sprejemati prioritetno, ker zakon govori v enem izmed kriterijev, da je pogoj za sprejem bližina doma. A zakon tudi govori, da o sprejemu v dom odloča Komisija za sprejem, premestitve in odpust. Včasih je žalostno, kako vehementno lahko nekdo zavrne zadevo in jo prav razume šele, ko jo občuti na lastni koži,« je dejala.
Prenovljene prostore so v Domu upokojencev Kranj odprli prejšnji ponedeljek. »Sredstva smo zagotovili iz svojih prihrankov, s sofinanciranjem Mestne občine Kranj in z najemom kredita pri Sparkasse, ki nam je šla z res nizko obrestno mero in sukcesivnim odplačilom kredita zelo na roke. Nujno pa nas čaka še prenova in razširitev kuhinje, za katero smo vložili vlogo za gradbeno dovoljenje. Kuhinja je bila zgrajena pred 41 leti za 140 stanovalcev. Danes je 214 stanovalcev, 20 jih hodi v dnevno varstvo, na teren dostavimo od 170 do 180 kosil na dan. Kuhinja torej 'poka po šivih' in priprava obrokov je že skorajda 'misija nemogoče',« je še razložila Hočevarjeva.
Medtem je usoda načrtovanega doma starejših občanov v Šenčurju še zelo negotova. Po Kozjekovih besedah želi občina trenutno okrepiti storitev dnevne oskrbe starejših občanov, saj si večina njihovih občanov želi čim dlje ostati doma in pri tem koristiti institucionalno pomoč. »Kar se tiče novega doma starejših občanov, pa za koncesijo za zdaj nismo zaprosili, saj občina za tako veliko investicijo nima denarja. Projekt bo v vsakem primeru uresničljiv samo v okviru javno-zasebnega partnerstva, a najprej bo seveda treba najti zasebnega investitorja, ki bi ga naš dom zanimal,« je še dejal šenčurski župan.