S prodajo Elana se zdaj že zelo mudi
Zavezujoči ponudbi za nakup Elana sta dali dve podjetji – češki Sporten in ameriški Boba Ing.
V Elanu so opozorili, da dolgotrajnost postopka prodaje vpliva tudi na podpisovanje novih poslovnih pogodb, na nova naročila, na zaupanje obstoječih in novih poslovnih partnerjev, zato si želijo, da se v korist poslovanja družbe situacija čim prej razreši.
Begunje – V igri za nakup Elana sta dve tuji podjetji – češki Sporten in ameriški Boba Ing, ki je v lasti poslovneža slovenskih korenin Roberta Antunoviča. Postopki prodaje še potekajo, zato so pri dajanju izjav vsi vpleteni zelo zadržani. »Dve podjetji sta dali zavezujoči ponudbi, postopek pa še ni zaključen, zato v tem trenutku zaradi pogajanj investitorjev s kreditorji in zaradi občutljivosti informacij dodatnih pojasnil ne moremo dajati,« so pojasnili na ministrstvu za finance. Lastniki Elana so sicer PDP, Triglav naložbe in Modra zavarovalnica.
A s prodajo se mudi, ker Evropska komisija od Elana zahteva takojšnje vračilo dvanajst milijonov evrov (z obrestmi) domnevno nedovoljene državne pomoči, ki jo je prejel leta 2008. Postopki na sodišču sicer še potekajo, saj se je Elan na odločitev pritožil. »V primeru Elana bo pomoč vrnjena v obliki kupnine za kapitalske deleže v procesu prodaje družbe. Vsi napori so usmerjeni v to, da se privatizacijski postopek uspešno zaključi. Ministrstvo za finance se trudi spodbujati vse vključene deležnike – delničarje in banke upnice – s ciljem zaključiti postopek prodaje z najboljšim možnim izidom tako za podjetje, prodajalce, kupce kot tudi državo,« so povedali na finančnem ministrstvu.
Pričakovati je bilo, da bo več znanega ta teden, saj se je 17. februarja opolnoči iztekel rok, do katerega so na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je Elanova glavna upnica, sprejemali ponudbe investitorjev za odkup terjatev. A morebitnega kupca Elanovih terjatev – te znašajo 14,3 milijona evrov – še ne razkrivajo. Na vprašanje, ali so do izteka roka prejeli ponudbe za odkup Elanovih terjatev, so nam na DUTB odgovorili: »Procese upravljanja v konkretnih primerih bomo lahko komentirali po tem, ko bodo odločitve dokončno sprejete in primeri zaključeni. Glede na to, da so informacije o izraženem interesu in oddanih ponudbah občutljive poslovne informacije, ki bi lahko vplivale na odločitve drugih potencialnih ponudnikov, DUTB teh informacij ne bo razkrivala. Nekateri ponudniki izrecno zahtevajo spoštovanje zaupnosti tako obstoja kot vsebine njihovih ponudb.«
Kupca pa poleg dogovora z DUTB čaka še dogovor z Gorenjsko banko za odkup terjatev v višini okrog pet milijonov evrov (po neuradnih informacijah naj bi se češki Sporten o tem že dogovoril) ter terjatve nekdanjega predsednika uprave Elana Uroša Koržeta v višini osem milijonov evrov.
In kaj o vsem skupaj pravijo v Elanu? V upravi, ki jo sestavljata Andreja Košir in Leon Korošec, so povedali, da si želijo, da se prodajni postopek čim prej zaključi. »Zagotovo bi bilo za družbo Elan dobro, da bi čim prej dobila strateškega partnerja, ki bi še nadalje razvijal svetovno prepoznavno močno blagovno znamko, ohranjal delovna mesta ter omogočal nadaljevanje dobrega poslovanja, ki ga družba že dosega.« V podjetju so zadovoljni s poslovnimi rezultati, saj so po preliminarnih, sicer še nerevidiranih podatkih, poslovno leto 2014 zaključili z dobičkom, v letu 2015 pa načrtujejo še dodatna nova naročila v vseh divizijah in na novih trgih.
Predsednik sindikata v Elanu Dušan Ferjan je dejal, da imajo zaradi neuradnih in nepreverjenih informacij, ki krožijo glede prodaje, precej težav. Tako se je v čeških medijih pred dnevi pojavila izjava vodstva Sportena, da naj bi proizvodnjo iz Elana preselil na Češko. V Sportenu so namero že zanikali. Ferjan je v zvezi s tem poudaril, da ni nikakršnega razloga ne za selitev ne za stečaj podjetja, takšne informacije zgolj povzročajo nepotrebno negotovost med zaposlenimi in poslovnimi partnerji.